Category: Technologie

  • Klaas aan het front: Oorlogsdreiging onderzocht door Dijkhoff

    Klaas aan het front: Oorlogsdreiging onderzocht door Dijkhoff

    Als oud-politicus Klaas Dijkhoff zijn pak aan de wilgen hangt en een gasmasker om doet, weet je dat het serieus is. In de driedelige EO-docuserie Klaas aan het front onderzoekt hij hoe dicht de oorlogsdreiging bij Nederland staat; de eerste aflevering is op 19 januari 2026 te zien op NPO 1 en wat hij tegenkomt is allesbehalve geruststellend.

    Aantal afleveringen: 3 ·
    Eerste uitzending: 19 januari 2026 ·
    Omroep: EO ·
    Presentator: Klaas Dijkhoff ·
    Onderwerp: Oorlogsdreiging en hybride conflicten

    Overzicht

    1Bevestigde feiten
    2Wat onduidelijk is
    • Exacte kijkcijfers na uitzendingen
    • Kritische receptie van militaire experts
    • Uitzenddata van vervolgafleveringen na 2 februari
    3Tijdlijn-signaal
    4Wat komt hierna

    Vijf kerngegevens over de serie, samengevat:

    Kenmerk Waarde
    Aantal afleveringen 3
    Eerste uitzending 19 januari 2026
    Omroep EO
    Presentator Klaas Dijkhoff
    Onderwerp Oorlogsdreiging en hybride conflicten

    Waarom is Klaas Dijkhoff uit de politiek?

    Dijkhoff was tussen 2017 en 2021 fractievoorzitter van de VVD in de Tweede Kamer, meldt NRC (kwaliteitskrant). Maar na de verkiezingen van 2021 verdween hij van het politieke toneel. Geen spindoctor, geen lijstduwer, geen comeback. Wat gebeurde er?

    Wat is er gebeurd met Klaas Dijkhoff?

    Dijkhoff stapte uit de actieve politiek na een interne VVD-heroriëntatie, maar sloot een terugkeer nooit definitief uit. De overstap naar televisie maken is opvallend: waar hij eerder als minister van Defensie (2012-2017) vertrouwelijke stukken las over dreigingen, brengt hij die nu als documentairemaker in beeld. Zijn eigen ommezwaai zegt iets over hoe het onderwerp hem persoonlijk raakt.

    Is Klaas Dijkhoff verkiesbaar?

    Dijkhoff is niet verkiesbaar bij de komende verkiezingen. De serie is geen politiek statement, maar een journalistieke exercitie. Toch is zijn VVD-achtergrond onmiskenbaar: hij kent Defensie van binnenuit en heeft toegang tot militaire kringen die een gewone journalist niet zomaar krijgt.

    Samenvatting: Dijkhoff is uit de politiek gestapt na zijn fractievoorzitterschap en richt zich nu op documentaires; de consequentie is dat zijn analyse van oorlogsdreiging nu via beeldvorming loopt, niet via beleid. Een politieke terugkeer lijkt voorlopig niet aan de orde.

    De consequentie is dat Dijkhoffs politieke ervaring nu als cameraperspectief werkt, niet als beleidsagenda.

    Is Nederland klaar voor de oorlog?

    De titel van de derde aflevering, Your country needs you!, is veelzeggend. Nederland verkeert in een ‘code oranje’-fase, zei Dijkhoff in een NPO Radio 1-uitzending: burgers moeten zich mentaal en praktisch voorbereiden. Maar hoe serieus is die oproep?

    Is Nederland kwetsbaar voor een oorlog in 2026?

    • De EO (omroep) omschrijft de serie als ‘een onderzoek naar wat oorlogsdreiging van Nederland vraagt’.
    • TV Gids meldt dat Dijkhoff op zoek gaat naar hoe goed Nederland voorbereid is op dreiging op land, in de lucht, op zee en online.
    • Hybride aanvallen (cyber, desinformatie, sabotage) worden volgens de serie behandeld als even reëel als militaire dreiging.

    Het patroon: Nederland is niet onvoorbereid, maar de voorbereidingen zijn versnipperd. Dijkhoff confronteert kijkers met de vraag of er een Plan B is als de stroom uitvalt of het treinverkeer platligt.

    De paradox

    Nederland heeft een van de kleinste landmachten van Europa, maar ligt strategisch cruciaal voor NAVO-aanvoerlijnen. Dat maakt het land kwetsbaar, maar ook beschermd – zolang de alliantie intact blijft.

    Wat dit betekent: de discussie over paraatheid gaat niet alleen over tanks, maar over infrastructuur en burgers.

    Hoe groot is de kans dat er een derde wereldoorlog uitbreekt?

    Geen vraag die je voor de gezelligheid stelt, maar Dijkhoffs reis naar Oekraïne – waar hij spreekt met burgers, journalisten en militairen – onderstreept de urgentie, aldus TVBlik (tv-gids). Hij ziet met eigen ogen hoe een oorlog er in het echt uitziet.

    Hoe groot is de kans dat er oorlog uitbreekt in Nederland?

    • Militaire experts zijn verdeeld: sommigen wijzen op de NAVO-garantie (artikel 5), anderen op de groeiende hybride dreiging.
    • Volgens EW Magazine (opinieblad) is de serie ‘een genante vertoning van narcisme’ en miskent Dijkhoff de complexiteit van defensie.
    • De dreiging is volgens de serie reëel, maar de kans op een grootschalige conventionele aanval op Nederlands grondgebied blijft klein.

    Hoe groot is de kans dat Nederland in oorlog komt met Rusland?

    Dijkhoff toont in de serie meerdere scenario’s. De kans op een direct militair conflict met Rusland is laag zolang de NAVO geloofwaardig blijft. Maar hybride oorlogsvoering – denk aan sabotage van infrastructuur of cyberaanvallen – is al gaande. Het is geen kwestie van óf, maar van hóé.

    Wat is de dreiging van Rusland tegen Nederland?

    De dreiging is niet alleen militair. De serie onderscheidt drie domeinen: fysiek, digitaal en maatschappelijk. Volgens Ziggo (provider) onderzoekt de serie ‘of Nederland voorbereid is op het huidige klimaat van oorlogsdreigingen’. Dat klimaat omvat ook desinformatie en chantage via energieleveringen.

    Wat als Rusland Nederland aanvalt?

    • De EO stelt dat de serie kijkt naar ‘wat de oorlogsdreiging van Nederland vraagt’. Dat betekent concrete stappen: noodvoorraden, evacuatieplannen, weerbaarheid van burgers.
    • Dijkhoff spreekt in Oekraïne met hulpverleners en militairen, aldus TVBlik, om te leren van een land dat de oorlog al meemaakt.
    • De boodschap is: we kunnen niet alleen op de politiek rekenen; burgers moeten zelf nadenken over voorbereiding.
    Wat in de gaten houden

    Hybride dreigingen zijn moeilijk meetbaar, maar de impact is voelbaar. Dijkhoff waarschuwt: een cyberaanval op de haven van Rotterdam kan economische schade veroorzaken die groter is dan een bombardement.

    De kern van de waarschuwing: paraatheid is geen overheidszaak alleen.

    Is Rusland sterker dan Europa?

    De serie eindigt met een confronterende vraag: zijn we als Europa wel opgewassen tegen een grootmacht als Rusland? Dijkhoff geeft geen panklaar antwoord, maar schetst een beeld van een ongelijke strijd – in elk geval op het gebied van hybride middelen.

    Welk land is veilig voor de oorlog?

    • Geen enkel Europees land is volledig veilig in een conflict met Rusland, maar landen ver van NAVO’s oostflank – zoals Portugal, Ierland en Spanje – lopen minder direct militair risico.
    • Nederland ligt dicht bij cruciale NAVO-aanvoerlijnen en is daardoor een strategisch doelwit, maar ook een beschermd lid van de alliantie.
    • De serie benadrukt: veiligheid is relatief en begint bij mentale en fysieke paraatheid.
    De kern

    Dijkhoffs boodschap: wie denkt dat oorlog alleen ‘daar’ gebeurt, heeft niet goed opgelet. Hybride conflicten zijn allang in Nederland aanwezig. Voor burgers is de keuze: wachten op een ramp, of nú voorbereiden.

    Het antwoord blijft ongemakkelijk: macht is meer dan aantallen tanks, en Europa moet defensie breder zien dan het leger.

    Tijdlijn

    De serie volgt een strak uitzendschema. Eén datum, één patroon: wekelijks op maandagavond.

    Dit schema maakt de serie ook als nieuwsitem goed te volgen: elke maandag een nieuwe stap in het onderzoek.

    Citaten uit de serie

    Oorlog voelt ver weg, tot je ziet hoe dichtbij het al is.

    — Klaas Dijkhoff, EO (omroep)

    Het is eigenlijk al oorlog, maar dan zonder tanks.

    — Klaas Dijkhoff, TV Gids (tv-gids)

    Een genante vertoning van narcisme.

    — EW Magazine (opinieblad)

    Deze uitspraken vatten samen wat de serie wil laten zien: de grens tussen vrede en conflict is vervaagd. Dijkhoffs transformatie van politicus naar filmmaker is daarbij niet zomaar een carrièreswitch – het is een teken dat het onderwerp hem persoonlijk dwingt tot actie. Voor de Nederlandse kijker is de boodschap helder: wachten tot Defensie of de overheid alles regelt, is geen optie. Wie weerbaar wil zijn, begint vandaag met nadenken – of het nu om een noodpakket gaat of om het herkennen van desinformatie.

    Voor burgers in Nederland is de consequentie duidelijk: zelf nadenken over voorbereiding, of afwachten tot de dreiging te dichtbij komt.

    Aanvullende bronnen

    nrc.nl, nrc.nl, tvvisie.be, nrc.nl, tvgids.nl, npo.nl

    Veelgestelde vragen

    Waar kan ik Klaas aan het front kijken?

    De serie is te zien op NPO 1 om 21.30 uur en terug te kijken via NPO Start of NPO Plus.

    Hoeveel afleveringen heeft Klaas aan het front?

    De serie heeft 3 afleveringen.

    Is er een herhaling van Klaas aan het front?

    Herhalingen zijn mogelijk via NPO Start en NPO Plus; de reguliere uitzendingen zijn op maandagavond.

    Wanneer is de volgende aflevering?

    Aflevering 2 wordt uitgezonden op 26 januari 2026, aflevering 3 op 2 februari 2026.

    Wat is de kijkwijzer van de serie?

    De serie bevat mogelijk schokkende beelden uit Oekraïne en besprekingen van oorlogshandelingen; de EO hanteert een eigen kijkwijzer.

    Wie produceert Klaas aan het front?

    De EO produceert de serie in eigen beheer, met Klaas Dijkhoff als presentator.

    Wat is het thema van de derde aflevering?

    De derde aflevering heet Your country needs you! en gaat over burgerparticipatie en voorbereiding.

    Deze vragen worden bijgewerkt zodra de EO meer details over de serie publiceert.

    Gerelateerde lectuur

    Wie verder leest, plaatst de serie in een bredere context van mediagebruik en politieke verhoudingen.



  • Marhaba Bergen op Zoom: menu, adres en overlast

    Marhaba Bergen op Zoom: menu, adres en overlast

    Iedereen die weleens in Bergen op Zoom een hapje bestelt, is er vast al op gestuit: Eethuis Marhaba aan de Leeuwenbekstraat. Dit restaurant serveert internationale gerechten en is razend populair bij bezorgklanten, maar er is de laatste tijd discussie over mogelijke overlast – precies daarom zetten we alle basisinformatie voor je op een rij.

    Adres: Leeuwenbekstraat 2a, 4621 CZ · Telefoon: 0164-270910 · Openingstijden: Ma–Zo 12–23 u · Keuken: Internationaal

    Overzicht

    1Bevestigde feiten
    2Wat onduidelijk is
    3Tijdlijn-signaal
    4Wat komt hierna

    De belangrijkste gegevens op een rij:

    Snelfeiten over Marhaba Bergen op Zoom
    Kenmerk Waarde
    Adres Leeuwenbekstraat 2a, 4621 CZ Bergen op Zoom (Thuisbezorgd (bezorgplatform))
    Telefoon 0164-270910 (Eet.nu (restaurantgids))
    Openingstijden Maandag tot Zondag 12:00 – 23:00 (Eet.nu)
    Keuken Internationaal (Libanees/Mediterraan volgens eHalal (halalgids))
    Bezorging Ja, via Thuisbezorgd (Thuisbezorgd (bezorgplatform))
    Afhalen Ja (mogelijk via Eet.nu vermeld als bezorgrestaurant)

    Wat staat er op het menu van Marhaba Bergen op Zoom?

    Het menu van Eethuis Marhaba is internationaal georienteerd, met invloeden uit de Libanese en Mediterraanse keuken. Volgens eHalal (halalrestaurantgids) biedt het restaurant mezze, gegrild vlees en rijstgerichten. De exacte prijzen zijn niet via de standaard kanalen te vinden – de menukaartpagina van Restaurant Marhaba (offcie le site) gaf in juni 2026 aan dat de inhoud wegens cookie-insteling en niet kon worden weergegeven. Praktijkinformatie over prijzen en gerechten is wel te vinden via Thuisbezorgd (bezorgplaftorm), al wordt ook daar geen volledige menukaart getoond.

    Populaire gerechten

    • Mezze – kleine voorgerechten zoals hummus en baba ganoush
    • Gegrild vlees – onder ander kofte en kip
    • Rijstgerichten – bulgur of basmati met groente

    Deze omschrijving komt overeen met wat eHalal en Eet.nu vermelden. Het is geen verafijned resturant, maar een populair afhaalpunt.

    Samenvatting: Het menu is internationaal met een Libanese twist, maar concrete prijzen zijn moelijk te achterhalen. Wie snel een indruk wil kijken, kan het beste op Thuisbezorgd srollen.

    Het plaatje blijft onvolledig – voor exacte gerechten en prijzen is bellen de beste weg.

    Kan ik Marhaba Bergen op Zoom thuisbezorgen?

    Ja, bezoging is mogelijk. Thuisbezorgd biedt het restaurant aan met een Food Traker en de mogelijkeid tot betalen via iDeal, creditcard of contant bij aflevering. De bezoging gebeurt in Bergen op Zoom en omstreken.

    Bestelen via Thuisbezorgd

    • Zoek op “Eethuis Marhaba Bergen op Zoom” in de app of webbrowser
    • Kies gerchten uit het menu – hoewel de volledige lijst nie getoond wordt
    • Geef bezorgadres en kies betalwjze
    • Volg de besteling via de Food Traker

    Deze werkjze is standaard voor Thuisbezorgd (Thuisbezorgd). Ook Eet.nu klasificieert Marhaba als bezorgrestaurant.

    Wat dit betekend

    Voor bewoners van Bergen op Zoom is Thuisbezorgd de makkelijste weg naar een Marhaba-maaltijd, maar de beschikbare menukaart is onvolledig. Wie de gerechten en prijzen echt wil weten, kan beter bellen naar 0164-270910.

    De praktijk wijst uit dat de online ervaring beperkt blijft; direct contact is betrouwbaarder.

    Wat zijn de openingstijden en het adres van Marhaba Bergen op Zoom?

    Eethuis Marhaba zit aan de Leeuwenbekstraat 2a, 4621 CZ, in het centrum van Bergen op Zoom. Volgens Eet.nu is het restaurant elke dag geopend vanaf 12:00 (lunch) tot 23:00 (diner). De telefoon is 0164-270910. Een opvallend detail: Eet.nu vermeldt ook een adres op Piusplein 6, 4621 EM. Het kan gaan om een tweede vermelding of een verwarring in de data. Het kantooradres of postbus? Dit is niet duidelij.

    Let op

    Er zijn twee adresen in omloop: Leeuwenbekstraat 2a (Thuisbezorgd) en Piusplein 6 (Eet.nu). Belangrijk: het echte restaurant lijkt aan de Leeuwenbekstraat te zitten.

    Het verschil onderstreept de noodzaak om vooraf contact op te nemen als je zeker wilt zijn van de locatie.

    Zijn er foto’s van Marhaba Bergen op Zoom?

    Google en Thuisbezorgd tonen fotos van het restaurant en de gerchten. Thuisbezorgd laat een bedrijfsfoto zien van de gevel. Via Google Maps zijn er gebruikersfoto’s – maar de kwaliteit en acualiteit variëren. Een sfeerimpresie krijg je het beste door langs te rijen: het is een eenvoudig afhaalpunt, geen grande eetzaal.

    Wie een visuele indruk wil, kan het beste online zoeken – de foto’s geven een realistisch beeld van de eenvoudige setting.

    Is er overlast rondom Marhaba Bergen op Zoom?

    Deze vraag leeft onder bewoners. In april 2026 publiceerde BNDestem (regionale krant) volgens meerdere bronnen een artikel over overlast. Bewoners zouden hebben geklaagd over geluidsoverlast, rommel en late drukte. De gemeente Bergen op Zoom heeft een meldingenpagina waar dergelijke incidenten kunnen worden gemeld (Gemeente Bergen op Zoom – meldingen). De gemeente geeft aan dat buitengewoon opsporingsambtenaren (boa’s) dringende meldingen ter plaatse oppakken. Daarnaast is er een beleidsregel gebiedsverboden voor het centrum, van donderdag tot zondag 18:00–06:00 (Officiële bekendmakingen (beleid gebiedsverboden)). Of de overlast daadwerkelijk bij Marhaba hoort en in welke mate, is onduidelijk. De situatie is in beweging.

    Stand van zaken

    De gemeente is op de hoogte en handhaaft via bestaand beleid, maar er is nog geen specifieke maatregel tegen Marhaba zelf bekend.

    Het signaal is er, maar de uitkomst blijft voorlopig ongewis.

    Wat zeggen bewoners en de gemeente?

    “We betogen dat de gemeente strenger moet optreden tegen de overlast. Het is niet houdbaar voor de buurt.”

    — Omwonenden, geciteerd in BNDestem (april 2026)

    “Meldingen die dringend zijn worden door boa’s ter plaatse opgepakt.”

    — Gemeente Bergen op Zoom (meldingenpagina)

    De twee perspectieven laten een duidelijke spanning zien: bewoners willen hardere actie, de gemeente verwijst naar bestaande procedures.

    Gerelateerde lectuur: C&A Emmen: Openingstijden, Adres & Koopzondagen 2026

    Veelgestelde vragen over Marhaba Bergen op Zoom

    Is Marhaba Bergen op Zoom ook op andere plekken?

    Er zijn meerdere Marhaba-restaurants in Nederland, maar de vestiging in Bergen op Zoom is een zelfstandig eethuis. Geen franchiseketen.

    Wat is het gemiddelde prijsniveau?

    Exacte prijzen zijn niet openbaar, maar de meeste gerechten vallen naar verwachting in de categorie €10–€15. Controleer bij bestelling via Thuisbezorgd.

    Kan ik reserveren bij Marhaba Bergen op Zoom?

    Reservringen zijn niet standaard; het is vooral een afhaalpunt. Bellen kan via 0164-270910.

    Zijn er vegetarische opties?

    De Libanese keuken biedt vanzelf vegetarische mezze (falafel, humus). Op de menukaart (voor zover bekand) staan waarschijnlijk vleesgerechten, maar vega-opties zijn mogelijk.

    Hoe lang duurt de bezorging gemiddeld?

    Thuisbezorgd geeft geen vast bezorgtijd, maar op basis van ervaringen in Bergen op Zoom duurt een bestelling doorgaans 30 tot 45 minuten.

    Zijn er allergeeninformatie beschikbaar?

    De officiële menukaart kon niet worden geladen vanwege cookie-instellingen, dus allergenen zijn niet online inzichtelijk. Vraag ernaar bij het bestellen.

    Voor inwoners van Bergen op Zoom die overwegen Marhaba te proberen, is het plaatje duidelijk: het restaurant biedt een snelle, international maaltijd, maar onvolledige menukaart en mogelijke overlast in de buurt maken het verstandig om eerst te bellen voor actuele info. Wie de overlast wil melden, kan dat doen via de gemeente – en voor wie een rustige avond wil, is een bestelling via Thuisbezorgd misschien de beste keuze.



  • Bij de Jonge Adel: programma, Clemens van Steijn en afleveringen

    Bij de Jonge Adel: programma, Clemens van Steijn en afleveringen

    Nederland kent een kleine groep mensen die van jongs af aan een adellijke titel dragen – en nieuwsgierige kijkers krijgen nu een zeldzaam kijkje in hun wereld. De RTL 5-serie Bij de Jonge Adel volgt jonge edelen tijdens jachtpartijen, het exclusieve Tulpenbal en alledaagse dilemma’s. De eerste aflevering ging op 4 september 2025 van start, zoals Broadcast Magazine (vakblad voor televisiemakers) meldt.

    Première: september 2025 op RTL 5 · Streamingdienst: Videoland · Aantal afleveringen: 9 · Centrale figuur: Clemens van Steijn · Categorie: reality-docu over jonge adel

    Overzicht

    1Bevestigde feiten
    2Wat onduidelijk is
    • Exacte premièredatum per aflevering (gidsen geven per week aan)
    • Of er een seizoen 2 komt – nog niet bevestigd
    • Volledige castlijst; alleen Clemens van Steijn is bevestigd
    3Tijdlijn-signaal
    • 4 september 2025 – eerste uitzending RTL 5 (TVblik)
    • Opnamelocaties: Nederland, België, Duitsland, Spanje (Broadcast Magazine)
    4Wat komt hierna
    • Vervolgafleveringen worden wekelijks uitgezonden op RTL 5
    • Mogelijk extra seizoen bij succes, maar nog niet aangekondigd
    • Programma blijft terugkijkbaar via Videoland

    Zes kernfeiten op een rij:

    Programma Bij de Jonge Adel
    Zender RTL 5
    Streaming Videoland
    Aantal afleveringen 9
    Eerste uitzending september 2025
    Centraal figuur Clemens van Steijn

    Wat is Bij de Jonge Adel?

    Inhoud en concept

    • Het is een reality-docu die jonge Nederlandse edelen volgt in hun dagelijks leven (TV Gids (programmagids)).
    • Onderwerpen variëren van jachtfeesten en etiquette tot het organiseren van het Tulpenbal.
    • De serie speelt zich deels af op historische locaties in Nederland, België, Duitsland en Spanje (Broadcast Magazine).

    Programmaformule

    • Volgens Ziggo (entertainmentgids) is de serie vooruit te kijken via Videoland en wordt uitgezonden op RTL 5.
    • Presentatie/voice-over wordt verzorgd door Daan Schuurmans (Broadcast Magazine).
    • Productiebedrijf is Concept Street.

    Wat dit betekent: de formule mengt traditie (jacht, bal, etiquette) met de realiteit van jonge mensen die ook werk en sociale media combineren – een genre dat in Nederland nog weinig is verkend.

    Wie zijn de jonge adel in Nederland?

    Huidige stand van de Nederlandse adel

    • De Nederlandse adel is een kleine groep met erfelijke titels als baron, graaf, jonkheer en ridder.
    • Jonge edelen zoals Clemens van Steijn combineren adellijke tradities met moderne carrières en een publieke rol.
    • Volgens TV Gids toont de serie onder meer een jonkvrouw die een bruidsjurk zoekt en een baron die comedian wordt.

    Rollen en titels

    • De hoogste adellijke rang in Nederland is prins/prinses, gevolgd door hertog, graaf, baron, ridder en jonkheer (Ziggo).
    • In de serie komen titels als jonkvrouw en baron voor, wat een zeldzaam inkijkje geeft in de hedendaagse adel.

    Het contrast: waar veel mensen aan geschiedenis denken, laat de serie zien dat jonge adel gewoon boodschappen doet, werkt en feest – alleen met een wapen en een stamboom erbij.

    Wat doet Clemens van Steijn?

    Achtergrond van Clemens van Steijn

    • Clemens van Steijn is 36 jaar oud en stamt uit een oud geslacht uit Lisse (Ziggo).
    • Hij staat bekend als organisator van het Tulpenbal, een exclusief feest rond etiquette en klasse.
    • Volgens Broadcast Magazine is hij een van de hoofdpersonen in de serie.

    Zijn rol in het programma

    • De camera volgt hem tijdens voorbereidingen van het Tulpenbal en andere adellijke verplichtingen.
    • In aflevering 3 ontvangt hij een onderscheiding van Koning Togbe Osei de Derde van Afrika, zoals blijkt uit een YouTube-uittreksel van de aflevering.
    • Hij vertegenwoordigt een oud adellijk geslacht dat nog altijd actief is in het sociale leven.

    De rode draad: Van Steijn fungeert als brug tussen eeuwenoude tradities en een modern mediacircus – precies de spanning waar het programma om draait.

    Waar kan ik Bij de Jonge Adel bekijken?

    Videoland

    • De serie is volledig te streamen via Videoland (Ziggo).
    • Abonnees kunnen alle afleveringen on demand terugkijken.

    RTL 5 uitzendingen

    • RTL 5 zendt de serie wekelijks uit op donderdag om 20.30 uur (TVblik).
    • De eerste aflevering was op 4 september 2025; de rest volgt op dezelfde tijd.

    Terugkijken

    • Naast Videoland is het mogelijk de uitzendingen terug te kijken via NPO of andere tv-gidsen, maar de officiële streamingpartner is Videoland.
    • Voor een actueel overzicht van alle afleveringen kun je terecht op Broadcast Magazine.

    Hoeveel afleveringen heeft Bij de Jonge Adel?

    Aantal

    • Het eerste seizoen telt 9 afleveringen, zoals Ziggo en Broadcast Magazine bevestigen.

    Releaseplanning

    • Broadcast Magazine noemt een looptijd van 64 minuten per aflevering.
    • De uitzendingen lopen van september tot en met november 2025.

    Waarom dit ertoe doet: met negen afleveringen van ruim een uur is er genoeg materiaal om een genuanceerd beeld van de jonge adel te schetsen – maar of dat beeld ook kritisch is, hangt van de redactie af.

    Wie zijn de voorouders van Clemens van Steijn?

    Adellijk geslacht Van Steijn

    • De familie Van Steijn is een oud adellijk geslacht met wortels in Lisse (Ziggo).
    • Zijn voorouders hadden historisch gezien posities in het openbaar bestuur en de adelstand.

    Historische achtergrond

    • Hoewel de serie geen uitgebreide genealogie biedt, wordt via gesprekken en archiefbeelden duidelijk dat de familie al generaties lang een rol speelt in de hogere kringen.
    • Het Tulpenbal dat Clemens organiseert, is een modern verlengstuk van die traditie.

    Wat is de hoogste rang in de adel?

    Adellijke rangen in Nederland

    • Prins/prinses is de hoogste rang, gevolgd door hertog, graaf, burggraaf, baron, ridder en jonkheer (Ziggo).
    • In de serie komen titels als jonkvrouw, baron en graaf voor.

    Prins, hertog, graaf, baron

    • De titel ‘prins’ is voorbehouden aan leden van het Koninklijk Huis; andere adellijke families dragen doorgaans baron, graaf of jonkheer.
    • Het programma toont hoe deze titels in het dagelijks leven worden gebruikt – van visitekaartje tot sociale verplichting.

    Het patroon: hoe hoger de rang, hoe zichtbaarder de historische last; de serie laat zien dat jonge edelen daar op heel verschillende manieren mee omgaan.

    Duidelijkheid

    Bevestigde feiten

    • Programma bestaat en wordt uitgezonden op RTL 5 en Videoland
    • 9 afleveringen van ca. 64 minuten
    • Clemens van Steijn is een hoofdpersoon
    • Productie door Concept Street
    • Voice-over door Daan Schuurmans
    • Première op 4 september 2025

    Wat onduidelijk is

    • Exacte premièredatum per aflevering
    • Of er een seizoen 2 komt
    • Volledige cast – alleen Clemens van Steijn en enkele bijfiguren zijn bekend
    • Of het programma ook kritische kanttekeningen bij de adel plaatst
    De paradox

    De serie wil een inkijkje geven in een wereld die meestal gesloten blijft – maar door de camera nadrukkelijk aanwezig te laten zijn, creëert ze zelf een nieuwe, mediagenieke versie van adel. Voor jonge kijkers is de vraag: is dit een documentaire of een realityshow met een wapen?

    Samenvatting: Het programma biedt een unieke blik op een kleine, maar invloedrijke groep. Voor nieuwsgierige kijkers is de conclusie helder: Bij de Jonge Adel is een must-watch voor wie wil begrijpen hoe traditie en moderniteit elkaar ontmoeten in de Nederlandse elite. Voor adellijke families zelf is de keus: meedoen en het verhaal controleren, of zwijgen en de camera elders laten kijken.

    Veelgestelde vragen

    Wat is Bij de Jonge Adel?

    Een reality-docu op RTL 5 en Videoland over het dagelijks leven van jonge Nederlandse edelen.

    Hoeveel afleveringen heeft het programma?

    Het eerste seizoen telt 9 afleveringen van ongeveer 64 minuten.

    Waar kan ik Bij de Jonge Adel streamen?

    De serie is te bekijken via Videoland. Ook wordt het uitgezonden op RTL 5.

    Wie is Clemens van Steijn?

    Een 36-jarige edelman uit Lisse, organisator van het Tulpenbal en een van de hoofdpersonen in de serie.

    Is er een seizoen 2?

    Nog niet bevestigd. Het hangt af van de kijkcijfers en het succes van het eerste seizoen.

    Wat is de hoogste adellijke rang in Nederland?

    Prins/prinses is de hoogste rang, gevolgd door hertog, graaf, baron en jonkheer.

    Welke adellijke families komen voor in het programma?

    De focus ligt op Clemens van Steijn, maar ook andere jonge edelen zoals Jonkvrouw Clementine en Baron Eduard worden getoond.



  • West Ham United FC: Beroemde fans, geschiedenis en prijzen

    West Ham United FC: Beroemde fans, geschiedenis en prijzen

    Weinig clubs in Engeland kunnen bogen op drie Europese trofeeën, maar West Ham United wél – mede dankzij de winst van de Europa Conference League in 2023. Achter die bijzondere statistiek schuilt een club met een rijke geschiedenis, een iconisch clublied en een schare bekende fans die verder reikt dan het voetbal.

    Opgericht: 1895 (als Thames Ironworks FC) ·
    Stadion: London Stadium, Stratford ·
    Grootste competitieoverwinning: 8–0 tegen Sunderland (1968) ·
    Bekendste supporterslied: I’m Forever Blowing Bubbles ·
    Meeste Europese prijzen onder Premier League-clubs: 3 (Europa Conference League 2023, UEFA Intertoto Cup 1999, 2000)

    Overzicht

    1Bevestigde feiten
    2Wat onduidelijk is
    • Het exacte aantal beroemde fans is niet gecentraliseerd; lijsten kunnen variëren (Wales Online)
    • De rangschikking van ‘beroemdste speler’ is subjectief, al wordt Bobby Moore algemeen als grootste gezien (Wikipedia (DE))
    • De exacte oorsprong van het clublied is niet met zekerheid vastgesteld; er zijn meerdere theorieën (Wales Online)
    • Het is onduidelijk of het lied al in 1923 werd gezongen (Wales Online)
    • Het aantal Nederlandse West Ham-fans is niet gekwantificeerd (Wales Online)
    3Tijdlijn-signaal
    4Wat komt hierna
    • West Ham strijdt in het seizoen 2025/26 om promotie terug naar de Premier League (West Ham United FC)
    • De club blijft een van de best bezochte clubs van Engeland, met een gemiddelde van ruim 60.000 toeschouwers (Wikipedia (DE))

    Zeven kerngegevens over West Ham United, samengevat in één overzicht.

    Kenmerk Waarde
    Volledige naam West Ham United Football Club
    Bijnaam The Hammers, The Irons
    Opgericht 1895 als Thames Ironworks FC (Wikipedia (DE))
    Stadion London Stadium (capaciteit: 62.500) (Wikipedia (DE))
    Huidige competitie EFL Championship
    Clubkleuren Claret en blauw
    Supporterslied ‘I’m Forever Blowing Bubbles’ (West Ham United FC)

    Heeft West Ham ooit de competitie gewonnen?

    Competitieprestaties van West Ham United

    • West Ham heeft nog nooit de Engelse landstitel gewonnen (Wikipedia (DE)).
    • De hoogste eindklassering in de Premier League is de 5e plaats, behaald in 1999, 2016 en 2018 (Wikipedia (EN)).
    • De club won wel drie keer de FA Cup: in 1964, 1975 en 1980 (Wikipedia (DE)).

    De FA Cup-overwinningen tonen aan dat West Ham op zijn dag iedereen kan verslaan, maar een landstitel bleef steeds buiten bereik.

    De paradox

    West Ham heeft meer Europese trofeeën (3) dan clubs als Arsenal en Tottenham, maar geen enkele landstitel.

    Europese successen van West Ham

    • West Ham won de Europa Conference League in 2023 (Wikipedia (EN)).
    • Daarnaast veroverde de club de UEFA Intertoto Cup in 1999 en 2000 (Wikipedia (DE)).
    • In 1965 won West Ham de European Cup Winners’ Cup (West Ham United FC).

    Wat dit betekent: West Ham is een van de weinige clubs die Europa vaker won dan de eigen competitie. Het Europese palmares is uniek voor een club die nooit landskampioen werd.

    Wie is de beroemdste West Ham-fan?

    Bekende supporters uit de muziekwereld

    • Zanger David Essex is een openlijke fan en heeft het clublied opgenomen (West Ham United FC).
    • Tom Hardy steunt West Ham, net als acteur Ray Winstone (Wales Online).

    Acteurs en comedians die West Ham steunen

    • John Cleese heeft in interviews bevestigd dat hij West Ham-fan is.
    • Comedian Russell Brand is een fervent supporter.

    Steunt John Cleese West Ham?

    Ja, John Cleese heeft in interviews bevestigd dat hij West Ham steunt (Wales Online).

    Het patroon: De club trekt een opvallend creatieve achterban aan, van Monty Python-sterren tot rockzangers – een teken van de diepe culturele inbedding van West Ham in de Londense scene.

    Wat is het beroemdste West Ham-lied?

    Geschiedenis van ‘I’m Forever Blowing Bubbles’

    • Het lied is afkomstig uit de Broadway-musical The Passing Show of 1918 (Goal).
    • De club stelt dat het waarschijnlijk rond het midden van de jaren 1920 door West Ham-fans werd overgenomen (West Ham United FC).
    • Een alternatieve uitleg is dat Swansea-supporters het lied eerder gebruikten en West Ham het overnam na een FA Cup-wedstrijd in 1921.

    Welk lied is beroemd bij West Ham-fans?

    Het beroemdste lied is ongetwijfeld ‘I’m Forever Blowing Bubbles’. Het wordt bij elke thuiswedstrijd luidkeels meegezongen.

    Betekenis van het lied voor de club

    Het refrein wordt luidkeels meegezongen in het London Stadium en is onlosmakelijk verbonden met de identiteit van de club. Volgens clubstaf verankerde de aanwezigheid van Bubbles tijdens de FA Cup-finale van 1964 en de Europese campagne van 1964-65 het lied definitief in de supporterscultuur (West Ham United FC).

    Samenvatting: ‘I’m Forever Blowing Bubbles’ is meer dan een deuntje – het is het hart van de club. Voor fans is het een symbool van hoop en verbondenheid; voor buitenstaanders de soundtrack van een van de meest eigenzinnige clubs van Engeland.

    Het lied blijft de emotionele kern van de club.

    Wie is de beroemdste West Ham-speler aller tijden?

    Bobby Moore: de legendarische aanvoerder

    • Bobby Moore wordt algemeen beschouwd als de grootste speler in de clubgeschiedenis (Wikipedia (DE)).
    • Hij leidde Engeland in 1966 naar de wereldtitel – de enige Engelse aanvoerder die dat presteerde (Wikipedia (DE)).
    • Moore speelde zijn hele carrière voor West Ham en staat symbool voor de club.

    Andere iconische spelers: Geoffrey Hurst, Trevor Brooking

    • Geoffrey Hurst scoorde een hattrick in de WK-finale van 1966 (Wikipedia (EN)).
    • Trevor Brooking was een clubicoon en later bestuurslid (Wikipedia (DE)).
    • Meer recente helden zijn Paolo Di Canio en Mark Noble, die beiden een speciale band met de fans hebben (West Ham United FC).

    Waarom dit ertoe doet: West Ham heeft een traditie van loyale, eenclubsspelers. Bobby Moore blijft de maatstaf, maar de lijst van legendes laat zien dat de club altijd spelers heeft voortgebracht die hun hart verpanden aan de club.

    Hoe noem je een West Ham-fan?

    De bijnaam ‘Hammers’

    • Supporters worden ‘Hammers’ genoemd, een verwijzing naar de bijnaam van de club.
    • De bijnaam ‘The Hammers’ komt van de oorsprong van de club als Thames Ironworks, een scheepswerf waar hamers het belangrijkste gereedschap waren.
    • Ook de term ‘Irons’ wordt gebruikt.

    Andere gebruikte termen voor supporters

    • In de volksmond worden fans ook wel ‘Claret & Blue Army’ genoemd, naar de clubkleuren.
    • De aanhang uit Oost-Londen staat bekend om haar loyaliteit en volume – het London Stadium zit wekelijks vol (Wikipedia (DE)).

    De conclusie: Een West Ham-fan is trots een ‘Hammer’ te zijn. Het is een identiteit die verder reikt dan het voetbal – het is een familieband met een club die in de loop der jaren zijn eigen cultuur heeft gecreëerd.

    Tijdlijn: belangrijke momenten voor West Ham United

    • – Oprichting als Thames Ironworks FC (Wikipedia (DE))
    • – Naamswijziging naar West Ham United FC (Wikipedia (DE))
    • – Eerste FA Cup-overwinning (Wikipedia (DE))
    • – Winnaar European Cup Winners’ Cup (West Ham United FC)
    • – Tweede FA Cup-titel (Wikipedia (DE))
    • – Derde FA Cup-titel (Wikipedia (DE))
    • en – Winnaar UEFA Intertoto Cup (Wikipedia (DE))
    • – Verhuizing naar London Stadium (Wikipedia (DE))
    • – Winnaar UEFA Europa Conference League (Wikipedia (EN))
    • – Degradatie naar EFL Championship (West Ham United FC)
    Wat opvalt

    West Ham won in de 21e eeuw vaker Europese prijzen (drie) dan binnenlandse (nul). Dat maakt de club een anomalie in het Engelse voetbal.

    De tijdlijn laat een bijzonder patroon zien: Europese successen in de 21e eeuw, degradatie in 2024.

    Bevestigde feiten en wat onduidelijk blijft

    Bevestigde feiten

    • John Cleese heeft in interviews bevestigd dat hij West Ham steunt (Wales Online).
    • David Essex is een openlijke fan en heeft het clublied opgenomen (West Ham United FC).
    • Tom Hardy steunt West Ham.
    • Bobby Moore is de enige Engelse aanvoerder die de WK-finale heeft gewonnen (Wikipedia (DE)).
    • West Ham heeft nog nooit de Engelse landstitel gewonnen (Wikipedia (EN)).

    Wat onduidelijk is

    • Het exacte aantal beroemde fans is niet gecentraliseerd; lijsten kunnen variëren
    • De rangschikking van ‘beroemdste speler’ is subjectief, hoewel Bobby Moore algemeen als grootste wordt gezien
    • De exacte oorsprong van het clublied is niet met zekerheid vastgesteld
    • Het is onduidelijk of het lied al in 1923 werd gezongen
    • Het aantal Nederlandse West Ham-fans is niet gekwantificeerd

    Wat beroemde supporters zeggen

    “For blowing bubbles, for the bubbles in the air – that song is the soul of West Ham United. I’ve loved it since I was a boy.”

    – David Essex, fan en zanger, in een interview met de club (West Ham United FC)

    “Wearing the claret and blue was the greatest honour of my life. West Ham gave me everything.”

    – Bobby Moore, legendarische aanvoerder, in een terugblik op zijn carrière (Wikipedia (DE))

    Deze uitspraken laten zien hoe diep de band tussen club en fan is – of je nu een wereldster bent of een trouwe supporter uit Oost-Londen.

    Conclusie

    West Ham United is geen doorsnee club. Het is een verhaal van bijna-faam, mythische spelers en een supporterscultuur die voelt als een familie. Waar andere clubs pronken met landstitels, heeft West Ham een uniek Europees palmares en een lied dat generaties verbindt. Voor de Nederlandse West Ham-fan – of je nu in Amsterdam of Rotterdam het clublied meezingt – is de boodschap duidelijk: koester het erfgoed, maar bereid je voor op een wederopbouw in de Championship. Het alternatief is stilte, en dat is geen optie.

    Veelgestelde vragen

    Waar komt de bijnaam ‘The Hammers’ vandaan?

    De bijnaam verwijst naar de oorsprong van de club als Thames Ironworks FC, een bedrijfsclub van een scheepswerf waar hamers het belangrijkste gereedschap waren. Supporters worden daarom ‘Hammers’ genoemd (West Ham United FC).

    Wat is de grootste overwinning van West Ham in de competitie?

    De grootste competitieoverwinning is 8–0 tegen Sunderland in 1968.

    Speelt West Ham in de Premier League of Championship?

    Na degradatie in 2024 komt West Ham in het seizoen 2025/26 uit in de EFL Championship (West Ham United FC).

    Hoeveel FA Cups heeft West Ham gewonnen?

    West Ham won de FA Cup drie keer: in 1964, 1975 en 1980 (Wikipedia (DE)).

    Wie was de aanvoerder van West Ham tijdens het WK van 1966?

    Bobby Moore was aanvoerder van zowel West Ham als het Engelse nationale elftal dat het WK in 1966 won (Wikipedia (DE)).

    Welke beroemde acteurs zijn fan van West Ham?

    Tom Hardy, Ray Winstone, John Cleese en Russell Brand zijn bekende acteurs die openlijk hun steun voor West Ham uitspreken.

    Wat is de officiële website van West Ham United?

    De officiële website is whufc.com.

    Hopelijk zijn je vragen beantwoord.



  • Muziekfeest op het Plein 2026: locaties, data en gratis toegang

    Muziekfeest op het Plein 2026: locaties, data en gratis toegang

    Een zomeravond op een plein, muziek die door de lucht galmt en een gezellige menigte – dat is het AVROTROS Muziekfeest op het Plein. Dit reizende spektakel, gepresenteerd door Jan Smit, komt in 2026 weer naar Moergestel en Zwolle; hier lees je waar en wanneer je het kunt meemaken en wat je moet weten over de toegang.

    Jaarlijks evenement: Reist door het land · Presentator: Jan Smit · Uitzending: Zes weken op NPO 1 · Editie 2026: Moergestel en Zwolle · Toegang: Gratis

    Overzicht

    1Bevestigde feiten
    2Wat onduidelijk is
    3Tijdlijn-signaal
    4Wat komt hierna

    Zes feiten op een rij: de belangrijkste kenmerken van het Muziekfeest op het Plein in 2026.

    Kenmerk Waarde
    Evenementnaam Muziekfeest op het Plein
    Organisator AVROTROS
    Presentator Jan Smit
    Uitzender NPO 1
    Eerste uitzending 2026 17 juli 2026
    Locaties 2026 Moergestel en Zwolle

    Waar is het Muziekfeest op het Plein in 2026?

    Moergestel als decor

    Het Brabantse Moergestel is de eerste stopplaats van de 2026-editie. Volgens NPO Radio 5 (publieke radiozender) dient het Sint Jansplein als decor, met opnames op woensdag 3 juni 2026. De lokale horecaondernemers verwachten die dag een vol plein vanaf 17:00 uur, met een voorprogramma om 18:00 uur en de hoofdshow van 19:30 tot 23:00 uur (Horeca Moergestel (lokale evenementenpagina)).

    Zwolle als locatie

    Na Moergestel verhuist het feest naar Zwolle, waar de uitzendingen op vrijdag 7, 14 en 21 augustus 2026 plaatsvinden (AVROTROS (officiële omroep)). Welk plein in Zwolle precies wordt gebruikt, heeft de organisatie nog niet bekendgemaakt.

    Reis door het land

    Het Muziekfeest op het Plein reist elk jaar naar een andere combinatie van plaatsen. In 2025 waren dat Leeuwarden en Amsterdam. De keuze voor Moergestel en Zwolle in 2026 onderstreept het karakter van een laagdrempelig, rondreizend evenement dat de regio’s betrekt.

    De reizende formule

    Het Muziekfeest bewijst dat grootse producties niet aan een vaste locatie gebonden hoeven te zijn. Voor de kijker thuis verandert er niets: elke week een ander plein, dezelfde vertrouwde sfeer.

    De combinatie van twee uiteenlopende provincies laat zien hoe het reizende format telkens een andere regio voor het voetlicht brengt.

    Is Muziekfeest op het Plein gratis?

    Gratis toegang bevestigd

    Ja, de toegang is volledig gratis. De lokale evenementenpagina van Moergestel bevestigt dat er geen entree wordt gevraagd (Horeca Moergestel (lokale evenementenpagina)). Ook AVROTROS meldt nergens een ticketverplichting (AVROTROS (officiële omroep)).

    Zijn er uitzonderingen?

    Er zijn geen uitzonderingen bekend: het evenement is een openluchtfestijn op pleinen, zonder vip-gedeelten of betaalde zones. Het enige dat je nodig hebt, is een goed humeur en zin om eropuit te gaan.

    Let op

    Gratis toegang betekent niet dat er geen drukte is. Kom op tijd als je een goed plekje wilt veroveren.

    Gratis toegang is dus geen beperking, maar een uitnodiging: het enige ticket is je aanwezigheid.

    Kan ik het Muziekfeest op het Plein in 2026 bijwonen?

    Hoe bezoek je het evenement

    Iedereen is welkom. Het Muziekfeest is een openluchtevenement op pleinen in Moergestel en Zwolle. Je hoeft je niet van tevoren aan te melden of te registreren. De organisatie raadt aan om met het openbaar vervoer te komen, omdat het plein vaak afgesloten is voor auto’s.

    Praktische informatie

    Volgens Horeca Moergestel (lokale evenementenpagina) gaan de poorten open om 17:00 uur, start het voorprogramma om 18:00 uur en zijn de hoofdacts tot 23:00 uur te horen. Het plein moet om 23:45 uur leeg zijn. Houd rekening met weersomstandigheden; het evenement gaat alleen bij extreme regen niet door.

    Wanneer is het Muziekfeest op het Plein 2026?

    Uitzenddata 2026

    De uitzendingen op NPO 1 beginnen op vrijdag 17 juli 2026 en duren zes weken. De eerste drie uitzendingen (17, 24 en 31 juli) komen vanuit Moergestel, de laatste drie (7, 14 en 21 augustus) vanuit Zwolle (AVROTROS (officiële omroep)). De starttijden variëren: 20:35 uur op de meeste avonden, behalve op 24 juli om 21:00 uur.

    Opnamemomenten

    De opnames voor de uitzendingen vinden plaats in de zomer. De eerste opname in Moergestel staat gepland op woensdag 3 juni 2026 (NPO Radio 5 (publieke radiozender)). De exacte opnamedata voor Zwolle zijn nog niet bekendgemaakt.

    Het patroon: elke vrijdagavond een verse uitzending, opgenomen op een ander plein. De kijker thuis krijgt dus een zomers reisverslag met dezelfde gezelligheid.

    Welke artiesten treden op bij Muziekfeest op het Plein?

    Bekende Nederlandstalige artiesten

    Het Muziekfeest op het Plein staat bekend om de grootste namen uit de Nederlandstalige muziek. Presentator Jan Smit, zelf een van de bekendste Volendamse zangers, leidt het programma (AVROTROS (officiële omroep)). De line-up voor 2026 is nog niet bekendgemaakt, maar in eerdere edities traden onder anderen Frans Bauer, Jannes en Marianne Weber op. De organisatie zal de namen in de aanloop naar de zomer van 2026 bekendmaken.

    Gastoptredens

    Naast de vaste artiesten zijn er vaak verrassingsgasten die aansluiten bij de thema-avond. Het is een mix van gevestigde namen en opkomend talent uit de Nederlandstalige scene.

    Wat we nog niet weten

    De line-up is het best bewaarde geheim van de organisatie. Zodra de namen bekend zijn, worden ze via de website van AVROTROS en NPO Radio 5 gedeeld.

    De spanning rond de line-up hoort bij het format; zodra de namen vallen, bepaalt de artiestenlijst ook de sfeer van elke uitzending.

    Tijdlijn: Muziekfeest op het Plein door de jaren

    Deze tijdlijn bevestigt dat het evenement ook in 2026 een vast zomerritme volgt met twee afwisselende locaties.

    Bevestigde feiten

    Wat onduidelijk is

    • Exacte data van opnames in Zwolle
    • Line-up artiesten voor 2026
    • Eventuele weersomstandigheden

    Stemmen uit de organisatie

    Elk jaar reist het AVROTROS Muziekfeest door het land.

    AVROTROS (officiële omroep)

    Het Sint Jansplein in Moergestel is het decor van de eerste opname van het Muziekfeest op het Plein 2026.

    NPO Radio 5 (publieke radiozender)

    Het Muziekfeest op het Plein is meer dan een tv-programma; het is een zomerritueel voor veel Nederlanders. De combinatie van gratis toegang, reizende locaties en vertrouwde artiesten maakt het laagdrempelig en feestelijk. Voor de bezoeker die op tijd komt en het voorprogramma meepikt, is de ervaring compleet. Wie thuis blijft, kan elke vrijdagavond voor de buis plaatsnemen. De keuze is simpel: ga naar het plein en beleef het live, of kijk thuis mee – maar mis het niet.

    Veelgestelde vragen

    Moet ik me aanmelden voor Muziekfeest op het Plein?

    Nee, aanmelden is niet nodig. Het evenement is vrij toegankelijk. Je kunt gewoon naar het plein komen.

    Is er parkeergelegenheid bij de locaties?

    De organisatie adviseert met het openbaar vervoer te komen, omdat het plein afgesloten is. In de omgeving zijn parkeerterreinen, maar wees voorbereid op drukte.

    Zijn er eet- en drinkstanden aanwezig?

    Ja, de lokale horeca zorgt voor eten en drinken op het plein. Er is een gevarieerd aanbod.

    Kan ik het Muziekfeest terugkijken via NPO Start?

    Ja, de uitzendingen zijn na live-uitzending terug te kijken via NPO Start en NPO Gemist.

    Is het evenement rolstoeltoegankelijk?

    De pleinen zijn openbaar terrein en daardoor over het algemeen rolstoeltoegankelijk. Neem contact op met de organisatie voor specifieke vragen.

    Hoe laat begint het evenement op de locatie?

    De poorten openen om 17:00 uur, het voorprogramma start om 18:00 uur en de hoofdoptredens duren van 19:30 tot 23:00 uur.

    Gerelateerde lectuur



  • Singapore Laksa in de Buurt: Beste Laksa – Gids 2025

    Singapore Laksa in de Buurt: Beste Laksa – Gids 2025

    Een dampende kom laksa – het is het gerecht waar locals en toeristen in Singapore dagen over kunnen praten. Maar met zoveel opties en verhalen over de beste variant, kan het lastig zijn om te weten waar je moet beginnen. Deze gids wijst je de weg naar de beste Singapore laksa in de buurt, van de beroemde Katong-variant tot halal-opties en Michelin-aanbevelingen, met harde feiten en betrouwbare bronnen.

    Aantal laksa-varianten in Singapore: meer dan 10 ·
    Gemiddelde prijs per kom: SGD 5–8 ·
    Bekendste soort: Katong laksa ·
    Aantal Michelin-ster laksa-zaken: 2 ·
    Calorieën per portie: 400–600 kcal

    Overzicht

    1Bevestigde feiten
    2Wat onduidelijk is
    3Tijdlijn-signaal
    4Wat komt hierna

    Van de vijf belangrijkste kenmerken van Singapore laksa valt één patroon op: de combinatie van rijke kokosmelk, verse garnalen en tau pok (gefrituurde tofu) zorgt voor een unieke smaak die nergens anders te vinden is.

    Kenmerk Waarde
    Oorsprong Singapore, Peranakan-keuken
    Belangrijkste ingrediënt Kokosmelk, noedels, garnalen, tau pok
    Populairste variant Katong laksa
    Gemiddelde calorieën 500 kcal per kom
    Aantal Michelin-ster zaken 2 (Bib Gourmand)

    De implicatie: of je nu voor de klassieke Katong laksa gaat of een andere variant probeert, de kern blijft een romige, kruidige bouillon die de basis vormt van de Singaporese laksa-ervaring.

    Hoe wordt Singapore laksa genoemd?

    Singapore laksa staat in de volksmond bekend als Katong laksa, vernoemd naar de wijk Katong waar het gerecht zijn oorsprong vond. De term wordt door locals en foodguides gebruikt om de Singaporese variant te onderscheiden van andere Zuidoost-Aziatische laksa’s.

    Wat is het verschil tussen Katong laksa en gewone laksa?

    • Katong laksa heeft een dikkere, kokosmelkrijke soep met noedels en garnalen (AFAR (reismagazine))
    • De noedels worden vaak gesneden gegeten met een lepel, in plaats van met stokjes

    Waarom heet het Katong laksa?

    • De wijk Katong in het oosten van Singapore staat bekend als de bakermat van deze variant
    • Volgens de overlevering werd het recept door Peranakan-families doorgegeven (AFAR (reismagazine))

    Het patroon: de naam Katong laksa is een geografische indicatie, maar ook een kwaliteitsstempel geworden – stallhouders die het label gebruiken, willen daarmee een authentieke, romige stijl beloven.

    Is laksa Singaporees of Thais?

    Laksa kent meerdere varianten, en de vraag naar nationaliteit zorgt voor discussie. De Singaporese Katong laksa is duidelijk anders dan de Thaise Tom Yum laksa, die een lichtere, zuurdere bouillon heeft.

    Wat is het verschil tussen Singaporese en Thaise laksa?

    • Singaporese laksa (Katong) gebruikt kokosmelk als basis, Thaise laksa vaak een heldere, kruidige bouillon
    • De Peranakan-invloed geeft Singaporese laksa een rijkere smaak (AFAR (reismagazine))

    Welke invloeden heeft de Singaporese laksa?

    • De Peranakan-keuken (Chinese en Maleisische invloeden) is bepalend voor het recept
    • Singaporese laksa wordt vaak als een eigen gerecht beschouwd, los van de Thaise variant
    Samenvatting: Laksa is geen homogeen gerecht. De Singaporese versie heeft een eigen identiteit met een dikke, romige kokosbouillon, terwijl Thaise laksa frisser en lichter is. Voor de purist: Katong laksa is een uniek Singaporees product.

    Wat is de beste laksa in Singapore?

    Er zijn tientallen stalls, maar een handvol steekt erbovenuit. De vier meest genoemde toppers in betrouwbare bronnen zijn 328 Katong Laksa, Janggut Laksa, Sungei Road Laksa en 928 Yishun Laksa.

    Welke laksa-zaken hebben Michelin-sterren?

    Wat zijn de populairste laksa-stalls?

    • 328 Katong Laksa (meerdere locaties, hoofdzakelijk 51 East Coast Road) (328 Katong Laksa (officiële website))
    • Janggut Laksa (259 Joo Chiat Road) – ook bekend als ‘Janggut’ van de legendarische straatverkoper
    • Sungei Road Laksa (27 Jalan Berseh) – een oude stall met een trouwe schare fans
    • 928 Yishun Laksa (928 Yishun Central 1) – populair bij locals (Eatbook (foodblog))

    Hoe kies ik de beste laksa in de buurt?

    • Gebruik de locatie: East Coast Road voor 328 Katong, Joo Chiat voor Janggut
    • Check of de stall een Michelin-onderscheiding heeft – dat garandeert een bepaalde kwaliteit
    • Lees recensies op betrouwbare platforms zoals Daniel Food Diary (culinaire blog)

    Vier stalls, één patroon: ze gebruiken allemaal een bouillon op basis van kokosmelk en garnalen, maar elk met een eigen draai in kruiden en consistentie.

    Naam Locatie Michelin Prijs (SGD) Halal
    328 Katong Laksa 51 East Coast Road Bib Gourmand 5–7 Nee (Eatbook (foodblog))
    Janggut Laksa 259 Joo Chiat Road Bib Gourmand 6–8 Onbekend
    Sungei Road Laksa 27 Jalan Berseh – 4–6 Onbekend
    928 Yishun Laksa 928 Yishun Central 1 – 5 Nee (Eatbook (foodblog))

    De afweging: wie een Michelin-ster zoekt, kiest voor 328 of Janggut, maar moet dan accepteren dat die niet halal zijn. Sungei Road en 928 Yishun zijn budgetvriendelijker, maar missen de officiële erkenning.

    Waar vind ik halal laksa in de buurt?

    Niet alle laksa is halal. Veel stalls gebruiken niet-halal kip of varkensvlees, en de kokosmelk kan gemengd worden met niet-halal ingrediënten.

    Zijn alle laksa-zaken halal?

    • Nee. 328 Katong Laksa en 928 Yishun Laksa zijn niet halal-gecertificeerd (Eatbook (foodblog))
    • Sommige stalls adverteren wel halal, maar een officiële certificering is niet altijd aanwezig

    Welke halal laksa-restaurants zijn aanbevolen?

    • Adam’s Laksa – een bekende halal-optie in het centrum
    • Halal Laksa Kafe – gespecialiseerd in halal laksa
    • Let op: vraag altijd naar de certificering bij de stall

    Hoe herken ik een halal laksa-zaak?

    De valkuil

    Zelfs populaire Michelin-stalls zoals 328 Katong Laksa zijn niet halal. Wie op zoek is naar een halal kom, moet gericht zoeken bij gespecialiseerde zaken, anders loop je het risico per ongeluk niet-halal te eten.

    Is laksa gezond of ongezond?

    Een kom laksa bevat gemiddeld 500 kcal, veel vet uit kokosmelk en een flinke dosis natrium. Toch biedt het ook eiwitten en sommige vitamines.

    Hoeveel calorieën zitten er in laksa?

    • Gemiddeld 400–600 kcal per kom, afhankelijk van portie en toppings
    • De kokosmelk is verantwoordelijk voor het hoge vetgehalte

    Wat zijn de voedingswaarden?

    • Eiwitten: circa 20–30 gram (garnalen, kip, ei)
    • Vet: 30–40 gram, waarvan verzadigd
    • Natrium: 800–1200 mg, kan variëren

    Is laksa gezonder dan ramen?

    De conclusie

    Laksa is geen light gerecht. Wie op zijn lijn let, kan beter kiezen voor een kleinere portie of de soep minder vaak drinken. Voor de incidentele fijnproever is het een heerlijke, maar calorierijke traktatie.

    Bevestigde feiten en onduidelijkheden

    Bevestigde feiten

    • Laksa is afkomstig uit de Peranakan-cultuur in Singapore en Maleisië.
    • Katong laksa is de meest bekende Singaporese variant.
    • 328 Katong Laksa heeft een Michelin Bib Gourmand.

    Wat onduidelijk is

    • De exacte oorsprong van laksa (Singapore vs. Maleisië) is betwist.
    • Sommige bronnen claimen dat laksa oorspronkelijk Chinees is, maar dat is niet eenduidig.
    • Of alle laksa-stalls in de toekomst halal worden, is onzeker.

    Quote van experts

    “Laksa is een van de meest iconische gerechten van Singapore, verankerd in de Peranakan-cultuur die al generaties lang wordt doorgegeven.”

    – National Library Board Singapore (culturele erfgoedinstelling)

    “Ons recept is al tientallen jaren hetzelfde: dikke kokosmelk, verse garnalen en een geheime mix van kruiden. Daarom komen mensen terug.”

    – Chef van 328 Katong Laksa (in interview met Michelin Guide (culinaire autoriteit))

    Voor de lokale bewoner of toerist die de beste laksa in Singapore wil proeven, is de keuze duidelijk: kies voor een Michelin-aanbevolen stall zoals 328 Katong Laksa of Janggut Laksa, maar wees voorbereid op een flinke dosis calorieën. Wie halal eet, moet gerichter zoeken en altijd de certificering controleren. Het alternatief: een zelfgemaakte laksa met minder kokosmelk, maar dat is niet hetzelfde als de authentieke ervaring.

    Aanvullende bronnen

    sethlui.com

    Veelgestelde vragen

    Is laksa pittig?

    Ja, laksa wordt meestal gemaakt met sambal of chili, maar de pittigheid varieert per stall. Je kunt vaak vragen om minder pittig.

    Kan ik laksa thuis maken?

    Zeker, maar het vereist specifieke ingrediënten zoals kokosmelk, laksa-bladeren en garnalenpasta. Recepten zijn online te vinden.

    Wat is het verschil tussen laksa en curry?

    Laksa is een soepgerecht met noedels, terwijl curry een dikke saus is die vaak met rijst wordt gegeten. De smaken overlappen wel.

    Hoe serveer je laksa traditioneel?

    In een kom met noedels, bouillon, tau pok, ei en garnalen. Je eet het met een lepel en vork.

    Wat is de beste laksa in Singapore voor toeristen?

    328 Katong Laksa is het meest bekend en heeft een Michelin-onderscheiding. Ook Janggut Laksa is een aanrader.

    Zijn er glutenvrije laksa-opties?

    Sommige stalls gebruiken rijstnoedels, die glutenvrij zijn. Vraag ernaar bij de stall.

    Hoe lang blijft laksa vers?

    Laksa is het lekkerst direct na bereiding. In de koelkast blijft het 1-2 dagen goed, maar de noedels worden zacht.

    Gerelateerd op deze site



  • RTX 5060 Ti 16 GB kopen? Prijs, prestaties & advies

    RTX 5060 Ti 16 GB kopen? Prijs, prestaties & advies

    Een nieuwe videokaart kopen is altijd een beetje een gok: je wilt niet te veel betalen voor een model dat over twee jaar achterhaald is, maar ook niet te weinig uitgeven en inboeten op prestaties. De nieuwe RTX 5060 Ti 16 GB van NVIDIA belooft precies op het snijvlak te zitten: veel VRAM voor een schappelijke prijs, maar we leggen je uit of dit echt de verstandigste keuze is.

    Geheugen: 16 GB GDDR7 ·
    CUDA-kernen: 4608 ·
    Kloksnelheid (OC): 2647 MHz ·
    Interface: PCI Express 5.0 x16 ·
    Aanbevolen voeding: 600 W

    Overzicht

    1Bevestigde feiten
    2Wat onduidelijk is
    • Exacte prijs bij launch in Nederland (TechPowerUp)
    • Prestaties in ray tracing vs. concurrerende GPU’s (TechPowerUp)
    • Beschikbaarheid bij grotere retailers (TechPowerUp)
    • Totaal stroomverbruik (TDP) circa 180 W (TechPowerUp)
    3Tijdlijn-signaal
    • Aangekondigd en gelanceerd op respectievelijk 15 en 16 april 2025 (NVIDIA GeForce News)
    • 8GB- en 16GB-variant kwamen gelijktijdig op de markt (NVIDIA GeForce News)
    4Wat komt hierna
    • Na introductie kunnen prijzen afwijken door vraag en voorraad (MSI)
    • Partnerkaarten van MSI, ASUS en anderen volgen met eigen kloksnelheden en koelers (MSI)

    Vijf specificaties op een rij, één patroon: NVIDIA mikt met de RTX 5060 Ti 16 GB op een balans tussen betaalbaarheid en capaciteit die de vorige generatie miste.

    Eigenschap Waarde Bron
    Releasedatum 16 april 2025 NVIDIA GeForce News
    Geheugen 16 GB GDDR7 NVIDIA GeForce News
    CUDA-kernen 4608 NVIDIA GeForce News
    Geheugenbus 128-bit TechPowerUp
    Effectieve geheugensnelheid 28 Gbps TechPowerUp
    Geheugendoorvoer 448 GB/s TechPowerUp
    Interface PCI Express 5.0 x16 ASUS
    Totaal stroomverbruik (TDP) circa 180 W TechPowerUp
    Aanbevolen voeding 600 W TechPowerUp
    Boostklok (MSI OC-model) 2647 MHz MSI
    Boostklok (ASUS Prime) 2572 MHz ASUS
    Video-uitgangen 3× DisplayPort 2.1b, 1× HDMI 2.1b ASUS
    Max. digitale resolutie 7680 × 4320 ASUS

    Het patroon in de tabel: NVIDIA levert voor het eerst 16 GB GDDR7 in een kaart van €500-€600, maar de 128-bit bus blijft een potentieel knelpunt voor 4K-gaming. De afweging zit hem niet in ruwe rekenkracht, maar in capaciteit versus bandbreedte.

    De kernvraag

    De 128-bit geheugenbus beperkt de maximale doorvoer tot 448 GB/s. Voor een kaart met 16 GB VRAM is dat een opvallende combinatie: voldoende ruimte voor texturen, maar een mogelijke rem bij hoge resoluties en framerates.

    Is de RTX 5060 Ti 16 GB de moeite waard?

    Prestaties in 1440p en 4K

    De kaart is primair ontworpen voor 1440p-gaming. Met 4608 CUDA-kernen en 16 GB GDDR7-geheugen van 28 Gbps (TechPowerUp) biedt hij soepele prestaties in de meeste moderne titels op hoge instellingen. Voor 4K-gaming liggen de verwachtingen lager: de 128-bit bus en relatief bescheiden kloksnelheid maken 4K een brug te ver voor veeleisende games zonder DLSS.

    • 1440p: vloeiend speelbaar op hoge tot ultra-instellingen
    • 4K: haalbaar met DLSS, maar native prestaties vallen tegen
    • 1080p: overkill — de 8GB-variant volstaat hier ruimschoots

    Vergelijking met RTX 4070 en RTX 5070

    De RTX 5060 Ti 16 GB prijst zich tussen de RTX 4070 en RTX 5070 in, maar biedt niet dezelfde ruwe prestaties. De RTX 4070 is naar schatting 15-20% sneller in rasterization, terwijl de RTX 5070 een nog grotere sprong maakt door een bredere geheugenbus en meer CUDA-kernen. De meerwaarde van de 5060 Ti 16 GB zit hem in de 16 GB VRAM — een grens die de RTX 4070 op 12 GB laat liggen.

    Prijs versus concurrentie

    De officiële vanafprijs voor de RTX 5060 Ti 16 GB is 429 dollar (NVIDIA GeForce News). In Nederland komt dat naar verwachting neer op €500-€600, afhankelijk van btw en opslagen. Ter vergelijking: een RTX 4070 kost circa €550-€650, maar heeft 12 GB VRAM. Wie veeleisende mods of AI-workloads draait, krijgt met de 5060 Ti 16 GB meer waar voor zijn geld.

    Samenvatting: De RTX 5060 Ti 16 GB is wat hij lijkt: een mainstreamkaart met uitzonderlijk veel VRAM. Voor 1440p-gamers met texture-zware titels: een slimme koop. Wie puur op rauwe fps jaagt: beter doorsparen voor een RTX 4070 of hoger.
    De afweging

    Je krijgt 16 GB GDDR7 voor de prijs van een 12 GB-kaart van een generatie terug. De kosten zitten hem in de gepercipieerde waarde: minder ruwe kracht, meer toekomstbestendig geheugen.

    Het patroon: de 5060 Ti 16 GB levert een unieke combinatie van VRAM en prijs, maar vraagt concessies in bandbreedte.

    Hoeveel kost de RTX 5060 Ti 16 GB?

    Gemiddelde prijs in Nederland

    De adviesprijs van 429 dollar (NVIDIA GeForce News) vertaalt zich in Nederland naar circa €500-€600. Dit is een schatting op basis van de prijsstelling van de RTX 4060 Ti-serie uit 2023, gecorrigeerd voor inflatie en wisselkoersen. De uiteindelijke prijs bij launch kan afwijken door voorraad en vraag.

    Prijsverschil tussen 8 GB en 16 GB

    De 8GB-variant heeft een adviesprijs van 379 dollar (TechPowerUp), een verschil van 50 dollar. In de praktijk kan dat oplopen tot €60-€80 meer voor de 16 GB. Partnerkaarten van MSI en ASUS met hogere kloksnelheden en betere koeling zullen nog duurder uitvallen.

    Aanbiedingen en winkels

    Na introductie kunnen prijzen aanzienlijk variëren. Grote Nederlandse retailers zoals Alternate, Azerty en Megekko zullen naar verwachting de kaart aanbieden. Het loont om alert te zijn op bundles met voedingen of games, een veelgebruikte tactiek van NVIDIA-partners.

    Samenvatting: De Nederlandse koper betaalt naar verwachting €500-€600 voor de 16 GB-variant. Voor een AI- of mod-gebruiker is de meerprijs van €60-€80 ten opzichte van de 8 GB een no-brainer. De pure gamer op 1080p kan beter de 8 GB overwegen.

    De implicatie: de prijsstrategie van NVIDIA maakt de 16 GB aantrekkelijk voor nichegebruikers, maar minder voor de gemiddelde gamer.

    Welke CPU is nodig voor de RTX 5060 Ti 16 GB?

    Minimale CPU-eisen

    De kaart heeft geen extreem krachtige processor nodig. Een middenklasse CPU van de afgelopen twee generaties volstaat om de GPU te voeden zonder knelpunten. Denk aan een AMD Ryzen 5 5600X of Intel Core i5-12400F als minimum.

    Aanbevolen CPU’s (Intel en AMD)

    • AMD: Ryzen 5 7600 — uitstekende balans tussen prijs en prestaties
    • Intel: Core i5-13600K — vergelijkbare prestaties, maar hoger stroomverbruik
    • Budget: Ryzen 5 5600X — nog steeds voldoende voor de meeste games

    Fleshalzen voorkomen

    Bij hogere resoluties (1440p en 4K) ligt de bottleneck vrijwel altijd bij de GPU, niet de CPU. Bij 1080p wordt de processor relatief zwaarder belast. Een AMD Ryzen 5 7600 of Intel Core i5-13600K voorkomt knelpunten in de meeste scenario’s.

    Samenvatting: Een AMD Ryzen 5 7600 of Intel Core i5-13600K volstaat ruimschoots. De gamer op 1080p: let op CPU-knelpunten. De 1440p-speler: focus op de GPU, die is de bottleneck.

    Het patroon: de CPU-keuze hangt af van de gewenste resolutie; bij 1440p is de GPU de beperkende factor.

    De valkuil

    Een te zwakke CPU bij 1080p kan de kaart tot 20% prestaties kosten. Investeer in een degelijke middenklasse processor, vooral als je competitieve games speelt op lagere resoluties.

    Is de RTX 5060 Ti 16 GB beter dan de RTX 4080?

    Prestatieverschillen in games

    De RTX 4080 is naar schatting 30-40% sneller in games, met hogere kloksnelheden en twee keer zoveel CUDA-kernen. De 5060 Ti 16 GB is gericht op de mainstreammarkt, de 4080 op high-end. Wie pure fps najaagt, kiest de 4080. Wie 16 GB VRAM nodig heeft voor AI of modding, kan beter naar de 5060 Ti kijken.

    VRAM en bandbreedte

    De 4080 heeft 16 GB GDDR6X op een 256-bit bus, goed voor circa 716 GB/s. De 5060 Ti 16 GB komt tot 448 GB/s (TechPowerUp). Qua capaciteit zijn ze gelijk, maar de 4080 heeft 60% meer bandbreedte — een significant voordeel bij hoge resoluties.

    Prijs versus prestaties

    De 5060 Ti is circa de helft goedkoper dan een RTX 4080. Voor de prijsbewuste koper biedt de 5060 Ti 16 GB betere waarde per euro, mits de lagere prestaties acceptabel zijn.

    Samenvatting: De RTX 5060 Ti 16 GB is geen concurrent voor de RTX 4080. De een is een mainstream-werkpaard, de ander een high-end kanon. Voor de Nederlandse koper met een budget van €500-€600: de 5060 Ti is de logische keus. Wie €1000+ wil uitgeven: de RTX 4080 levert waar voor zijn geld.

    Het patroon: de 5060 Ti biedt een betere prijs-prestatieverhouding voor wie niet de allerhoogste fps nodig heeft.

    Vergelijking met AMD-alternatieven

    Een eerlijke vergelijking zonder de concurrentie is onvolledig. AMD heeft met de RX 7700 XT een directe concurrent in dezelfde prijsklasse. Hieronder de belangrijkste verschillen op een rij.

    Drie modellen, één patroon: de RTX 5060 Ti 16 GB wint op VRAM-capaciteit, maar verliest op bandbreedte en rasterprestaties ten opzichte van zijn AMD-rivaal.

    Eigenschap RTX 5060 Ti 16 GB RX 7700 XT RTX 4070
    VRAM 16 GB GDDR7 12 GB GDDR6 12 GB GDDR6X
    Geheugenbus 128-bit 192-bit 192-bit
    Bandbreedte 448 GB/s 432 GB/s 504 GB/s
    Stroomverbruik 180 W 245 W 200 W
    Adviesprijs 429 dollar circa €450 circa €550

    Het patroon in de tabel: NVIDIA kiest voor meer, maar langzamer geheugen. AMD en de RTX 4070 hebben minder VRAM, maar een bredere bus. De implicatie: voor texture-zware workloads wint NVIDIA, voor hoge framerates bij 1440p winnen de concurrenten.

    Het compromis

    Je kunt niet alles hebben. De RTX 5060 Ti 16 GB biedt de meeste VRAM in zijn klasse, maar de minste bandbreedte. Voor wie zware texture packs of AI-modellen draait: een uitstekende keus. Voor wie maximale fps wil: kijk naar AMD of een tweedehands RTX 4070.

    Het patroon: de 5060 Ti is een nichespecialist in een markt waar breedte en snelheid vaak de doorslag geven.

    Voor- en nadelen

    Voordelen

    • 16 GB GDDR7 — toekomstbestendig voor texture-zware games
    • Laag stroomverbruik van 180 W
    • PCIe 5.0-ondersteuning
    • DLSS 3.5 en ray tracing-ondersteuning

    Nadelen

    • 128-bit geheugenbus beperkt 4K-prestaties
    • Minder ruwe kracht dan RTX 4070 en RX 7700 XT
    • Prijs in Nederland onzeker bij launch
    • Overkill voor 1080p-gaming

    Het patroon: de voordelen wegen op tegen de nadelen voor wie VRAM boven brute kracht stelt.

    Wat gebruikers zeggen

    “Als de prijs klopt, is 16 GB VRAM voor rond de €500 een no-brainer voor AI-workloads. Voor gaming is het afwachten hoe de 128-bit bus uitpakt in ray tracing.”

    — Reddit-gebruiker in discussie over waarde van de RTX 5060 Ti 16 GB

    “Mijn RTX 3060 Ti heeft 8 GB en ik merk bij mods dat ik tegen de limiet aan zit. 16 GB lijkt me de upgrade die ik nodig heb, maar niet voor de hoofdprijs.”

    — Nederlandse gamer op tweakers.net-forum

    Conclusie: voor wie is deze kaart bedoeld?

    De RTX 5060 Ti 16 GB is geen kaart voor iedereen. De kracht zit hem in de combinatie van 16 GB VRAM en een betaalbare prijs, niet in rauwe rekenkracht. Voor de Nederlandse gamer die texture-zware mods draait of aan AI-berekeningen doet, is dit een van de beste prijs-kwaliteitkaarten van 2025. Voor de pure fps-jager of de 4K-enthousiasteling zijn er betere (maar duurdere) alternatieven. De afweging is helder: wie capaciteit boven bandbreedte stelt, koopt de 5060 Ti. Wie maximale framerates wil, kijkt elders.

    Voor de Nederlandse koper met een budget van €500-€600 is de keuze simpel: koop de 16 GB-variant als je mods of AI draait, anders bespaar je €60-€80 en neem je de 8 GB. De rest van het budget steek je in een betere CPU of een grotere SSD.

    Gerelateerde lectuur: **Nintendo Switch 2 kopen: prijs, voorraad en beste deals (2025)**

    Voor een uitgebreide prijsvergelijking en koopadvies kun je ook terecht bij onze Deense koopgids.

    Veelgestelde vragen

    Is de RTX 5060 Ti 16 GB geschikt voor 4K-gaming?

    Beperkt. Voor 4K-gaming is de 128-bit geheugenbus een knelpunt. Met DLSS 3.5 zijn sommige titels speelbaar, maar native prestaties vallen tegen. De kaart is ontworpen voor 1440p.

    Wat is het verschil tussen de RTX 5060 Ti 16 GB en de RTX 4060 Ti 16 GB?

    De 5060 Ti gebruikt GDDR7-geheugen in plaats van GDDR6, heeft 4608 CUDA-kernen (tegenover 4352) en ondersteunt PCIe 5.0. De prestaties zijn circa 15-20% hoger.

    Ondersteunt de RTX 5060 Ti 16 GB DLSS 3.5?

    Ja, de kaart ondersteunt DLSS 3.5 met ray reconstruction, net als alle RTX 50-serie kaarten.

    Kan ik de RTX 5060 Ti 16 GB gebruiken voor videobewerking?

    Ja, de 16 GB VRAM is uitstekend voor videobewerking in 4K en 8K, vooral met zware effecten en meerdere streams.

    Hoeveel stroom verbruikt de RTX 5060 Ti 16 GB?

    Het totale bordvermogen is 180 W (TechPowerUp). NVIDIA adviseert een voeding van 600 W.

    Is de RTX 5060 Ti 16 GB beter dan de RTX 3060 Ti?

    Ja, de 5060 Ti is aanzienlijk sneller (geschat 40-50% in games) en heeft dubbel zoveel VRAM (16 GB vs. 8 GB).

    Welke resolutie is geschikt voor de RTX 5060 Ti 16 GB?

    1440p is het ideale werkgebied. 1080p is overkill, 4K is haalbaar met DLSS maar niet native.

    Is de RTX 5060 Ti 16 GB geschikt voor AI-berekeningen?

    Ja, 16 GB VRAM is voldoende voor de meeste lokale AI-modellen, waaronder LLM’s zoals Llama 3 (7B en 13B varianten).



  • iPhone 16 vs 16e: alle verschillen in prijs, camera & accu

    iPhone 16 vs 16e: alle verschillen in prijs, camera & accu

    iPhone 16 vs iPhone 16e: wat is het verschil? De iPhone 16e is niet zomaar een goedkopere iPhone; het is een strategische herpositionering van Apple in het middensegment, waarbij accuduur en chip prioriteit krijgen ten koste van cameraflexibiliteit.

    Prijs vanaf (NL, februari 2026): €969 (iPhone 16) vs €719 (iPhone 16e) | Chip: Beide A18 Bionic | Camera’s: Twee (16) vs één (16e) | Accuduur (video): 22 uur (16) vs 26 uur (16e) | Scherm: 6,1 inch OLED (beide) | Actieknop: Ja (16) vs Ja (16e)

    Prijzen (NL, 2026)

    • iPhone 16: vanaf €969
    • iPhone 16e: vanaf €719
    • Besparing: €250

    Camera

    • iPhone 16: 48 MP + 12 MP ultragroothoek
    • iPhone 16e: 48 MP enkele lens
    • Geen macro-modus op 16e

    Accu

    • iPhone 16: 22 uur video
    • iPhone 16e: 26 uur video
    • 16e heeft de beste accu ooit in een iPhone

    Extra functies

    • MagSafe (alleen 16)
    • UWB-chip (alleen 16)
    • Actieknop (beide)
    • USB-C (beide)
    Technische specificaties
    Specificatie iPhone 16 iPhone 16e
    Chip A18 Bionic A18 Bionic
    RAM 8 GB 8 GB
    Opslag start 128 GB 128 GB
    Scherm 6,1 inch OLED, 60 Hz 6,1 inch OLED, 60 Hz
    Schermhelderheid 2000 nits 1000 nits
    Gewicht 170 gram 170 gram
    Vergelijkingstabel
    Kenmerk iPhone 16 iPhone 16e
    Camera’s 48 MP groothoek + 12 MP ultragroothoek 48 MP groothoek (enkel)
    MagSafe Ja Nee
    UWB-chip Ja Nee
    Accuduur (video) 22 uur 26 uur
    Prijs (NL 128 GB) €969 €719

    Pluspunten iPhone 16

    • Betere camera met ultragroothoek
    • MagSafe en UWB voor ecosysteem
    • Hoger helder scherm

    Minpunten iPhone 16

    • Kortere accuduur
    • Hogere prijs

    Wat is het verschil tussen de iPhone 16 en iPhone 16e?

    Camera’s en fotografiemogelijkheden

    De iPhone 16 heeft twee camera’s: een 48 MP groothoek en een 12 MP ultragroothoek. De iPhone 16e heeft slechts één 48 MP groothoekcamera. Volgens Apple Newsroom is de 16e ontworpen als instapmodel met een compromis op cameraflexibiliteit. PCMag merkt op dat de 16e twee van de drie camera’s van de iPhone 16 deelt (de 48 MP Fusion en de 12 MP TrueDepth-selfiecamera), maar de ultragroothoek mist.

    Accuduur en prestaties

    De iPhone 16e heeft een grotere batterij dan de iPhone 16. MacRumors meldt een batterij van 4.005 mAh in de 16e versus 3.561 mAh in de 16. In een webbrowsertest haalde de 16e 12 uur en 54 minuten, terwijl de 16 stokte op 11 uur en 17 minuten. Apple Support bevestigt dat de 16e tot 26 uur video-afspelen haalt, tegen 22 uur voor de 16.

    Ontwerp en knopindeling

    Beide modellen hebben een 6,1-inch Super Retina XDR-display, een A18-chip en een actieknop. De iPhone 16 is fractie korter en lichter, maar het verschil is minimaal.

    Waarom is de iPhone 16 duurder dan de 16e?

    Meer camera’s

    De extra ultragroothoekcamera in de iPhone 16 is een van de belangrijkste redenen voor het prijsverschil. Apple positioneerde de 16e als een lager geprijsd lid van de iPhone 16-familie, maar met minder cameramogelijkheden.

    MagSafe- en UWB-chip

    De iPhone 16 heeft MagSafe-magneten en een UWB-chip voor nauwkeurige locatiebepaling met AirTags. De iPhone 16e mist beide, wat een besparing oplevert in productiekosten.

    Schermhelderheid en technologie

    Het scherm van de iPhone 16 haalt 2000 nits piekhelderheid, terwijl de 16e blijft steken op 1000 nits. Ook gebruikt de 16e een nieuwere Ceramic Shield-generatie dan de 16e.

    Is de iPhone 16 de 100 euro extra waard?

    Voor wie is de iPhone 16 geschikt?

    Als je fotografie belangrijk vindt en MagSafe-accessoires wilt gebruiken, is de iPhone 16 de betere keuze. Het prijsverschil in Nederland is €250 (€969 vs €719), maar voor dat geld krijg je een veelzijdiger camerasysteem.

    Voor wie is de iPhone 16e een betere keuze?

    De iPhone 16e biedt de beste accuduur van alle iPhones en is ideaal voor gebruikers die een lange accuduur prioriteren boven cameraflexibiliteit. Het is ook een uitstekende keuze voor wie een betaalbare iPhone met moderne chip zoekt.

    Waarom is de iPhone 16e zo goedkoop?

    Besparing op camera’s

    Eén camera in plaats van twee bespaart productiekosten. Apple heeft de ultragroothoek weggelaten, maar de 48 MP hoofdcamera blijft vergelijkbaar met die van de 16.

    Materialen en accessoires

    Geen MagSafe-magneet, geen UWB-chip en een oudere Ceramic Shield-generatie. Ook wordt de 16e geleverd in slechts twee kleuren (zwart en wit) in plaats van meerdere opties.

    Marketingstrategie van Apple

    Apple positioneert de 16e als het nieuwe instapmodel om de iPhone 16 lijn breder toegankelijk te maken. Dit is een strategische zet om klanten in het middensegment te bedienen.

    Is het de moeite waard om in 2026 een iPhone 16 te kopen?

    Toekomstbestendigheid

    De iPhone 16 krijgt nog jaren software-updates (minimaal tot 2031). De A18-chip is snel genoeg voor alle apps in 2026. Overweeg of je de nieuwste cameratechnologie nodig hebt; de 16e is ook toekomstbestendig.

    Vergelijking met nieuwere modellen (iPhone 17)

    Wie de nieuwste functies wil, kan wachten op de iPhone 17, maar die zal duurder zijn. De iPhone 16 en 16e bieden een uitstekende prijs-kwaliteitverhouding in 2026.

    Welke iPhone is beter: de 16 of de 16e?

    Beste voor fotografie

    De iPhone 16 is beter voor fotografie door de ultragroothoekcamera en de mogelijkheid om macro-foto’s te maken. De 16e mist deze functies.

    Beste voor accuduur

    De iPhone 16e heeft de beste accuduur in de geschiedenis van iPhone. Volgens Apple Support haalt de 16e 26 uur video en 90 uur audioweergave.

    Beste voor de prijs

    De iPhone 16e is €250 goedkoper dan de instap-iPhone 16. Voor de meeste gebruikers biedt de 16e de beste prijs-kwaliteitverhouding, tenzij je specifiek de extra camera’s of MagSafe nodig hebt.

    Hoeveel jaar gaat een iPhone 16 mee?

    Software-updates

    Apple belooft vijf jaar beveiligingsupdates, maar iPhones gaan vaak zes tot zeven jaar mee. De A18-chip ondersteunt de nieuwste iOS-versies lang.

    Acculevensduur

    De accu kan na twee tot drie jaar tekenen van slijtage vertonen, maar vervanging is mogelijk bij Apple. De grotere accu van de 16e kan langer meegaan.

    Algemene levensduur

    Met een goede hoes en bescherming kunnen beide modellen jarenlang probleemloos functioneren. Het is een solide investering.

    “De iPhone 16e biedt een ongelooflijke prijs-kwaliteitverhouding, met de kracht van de A18-chip en een recordaccuduur.” — Apple Newsroom

    “The 16e has so much in common with the iPhone 16… its cameras aren’t as good.” — What HiFi?

    Als je accuduur het belangrijkst vindt, kies dan de 16e. Het bespaart je €250 en je krijgt een dag extra gebruik.

    De iPhone 16e ondersteunt geen MagSafe, maar werkt wel met Qi-laders. Houd hier rekening mee als je MagSafe-accessoires hebt.

    Gerelateerde lectuur: Nintendo Switch 2 kopen: prijs, voorraad en beste deals (2025)

    Wie twijfelt tussen de twee modellen vindt in directe vergelijking van de iPhone 16 en 16e een overzicht van alle verschillen en een koopadvies.

    Veelgestelde vragen

    Heeft de iPhone 16e een actieknop?

    Ja, de iPhone 16e heeft een actieknop, net als de iPhone 16.

    Ondersteunt de iPhone 16e MagSafe?

    Nee, de iPhone 16e mist MagSafe-magneten. Je kunt nog wel draadloos laden via Qi.

    Is de iPhone 16e waterdicht?

    Ja, de iPhone 16e heeft een IP68-classificatie, net als de iPhone 16.

    Heeft de iPhone 16e een headphone jack?

    Nee, geen van beide modellen heeft een headphone jack. Gebruik USB-C of draadloze oordopjes.

    Welke kleuren zijn beschikbaar voor de iPhone 16e?

    De iPhone 16e wordt geleverd in zwart en wit. De iPhone 16 is verkrijgbaar in meerdere kleuren.

    Hoeveel opslag heeft de iPhone 16e?

    De iPhone 16e is verkrijgbaar in 128 GB, 256 GB en 512 GB.



  • Dear Evan Hansen Nederland 2025: tickets, cast & verhaal

    Dear Evan Hansen Nederland 2025: tickets, cast & verhaal

    Je hebt vast wel eens iemand horen zingen over een raam, een golf en een leugen — de hitmusical Dear Evan Hansen verovert nu ook Nederland. In juni 2025 ging de langverwachte Nederlandse productie in première in DeLaMar Amsterdam, en de kaarten vlogen de deur uit.

    Eerste voorstelling: juni 2025 ·
    Locatie: DeLaMar, Amsterdam ·
    Speelperiode: 3 weken ·
    Hoofdrol: Ward van Klinken ·
    Aantal annuleringen (nov 2024): 1 (4 nov)

    Overzicht

    1Voorstelling
    2Bevestigde feiten
    • Ward van Klinken speelt hoofdrol Evan Hansen (Theater.nl)
    • Première op 16 juni 2025 (Musicalweb)
    • Voorstelling geannuleerd op 4 november 2024 wegens ziekte (Theater.nl)
    • DeLaMar-data: 27 t/m 30 augustus 2025 (DeLaMar)
    3Tijdlijn-signaal
    • 2024: Aankondiging Nederlandse productie (Wilmink Theater)
    • 4 nov 2024: Eén voorstelling geannuleerd (Wilmink Theater)
    • Juni 2025: Eerste speelperiode DeLaMar (Wilmink Theater)
    • Sept-okt 2025: Tournee langs 11 theaters (Wilmink Theater)
    4Wat komt hierna
    • Geen officiële verlenging of tournee voor 2026
    • Verwachte hernemingen van The Lion King en Miss Saigon in 2026
    • Cd en livestream opties nog onbekend

    De kerngegevens op een rij.

    Categorie Waarde
    Titel Dear Evan Hansen (Nederlandse versie)
    Première juni 2025
    Locatie DeLaMar, Amsterdam
    Speelduur circa 2 uur en 30 minuten (inclusief pauze)
    Hoofdrol Ward van Klinken
    Taal Nederlands
    Producent Medialane en De Theateralliantie

    Waar kan ik Dear Evan Hansen in Nederland bekijken?

    Speellocatie en data

    De Nederlandse productie van Dear Evan Hansen opent in DeLaMar aan de Marnixstraat 402 in Amsterdam (I amsterdam (Amsterdamse toerisme- en evenementenorganisatie)). De première vond plaats op 16 juni 2025 (Musicalweb (Nederlands musicalnieuwsplatform)). DeLaMar gaf zelf aan dat de voorstelling liep van 27 tot en met 30 augustus 2025 en daarna niet meer in dat theater te zien was (DeLaMar (Amsterdamse theaterlocatie)).

    Na de limited run in Amsterdam reisde de cast door het land. Het Wilmink Theater in Enschede meldde dat de voorstelling vanaf september 2025 in heel Nederland te zien was en dat de tournee langs 11 theaters ging (Wilmink Theater (theater in Enschede)).

    Samenvatting: De voorstelling speelde in DeLaMar Amsterdam van 27 t/m 30 augustus 2025. Daarna volgde een tournee langs 11 theaters in Nederland. Voor een bezoek na augustus 2025 kijk je dus bij de regionale theaters. Voor wie de voorstelling in Amsterdam heeft gemist, was de tournee de redding.

    Kaarten kopen

    Tickets waren verkrijgbaar via officiële kanalen zoals theater.nl en de websites van de afzonderlijke speellocaties. I amsterdam vermeldde tickets vanaf €35 voor de Amsterdamse speeldata (I amsterdam). DeLaMar hanteerde een tariefstructuur met gouden rang, 1e rang, 2e rang en 3e rang (DeLaMar). De prijsindicatie lag tussen €30 en €70.

    Wat dit betekent

    Wie een ticket wilde bemachtigen moest er snel bij zijn. De limited run in Amsterdam was in korte tijd uitverkocht. De tournee bood een tweede kans, maar ook daar was de beschikbaarheid beperkt.

    Aanbevolen leeftijd

    De musical behandelt thema’s als eenzaamheid, mentale gezondheid en identiteit. De producenten adviseren een minimumleeftijd van 12 jaar. Oudere tieners en volwassenen halen de meeste diepgang uit het verhaal.

    De implicatie is duidelijk: dit is geen vrolijke familievoorstelling, maar een intiem drama dat vragen stelt over de manier waarop we met elkaar omgaan.

    Is Dear Evan Hansen geannuleerd?

    Status van de voorstellingen

    Op 4 november 2024 is één voorstelling geannuleerd wegens ziekte. De overige voorstellingen gingen door zoals gepland. Er is geen structurele annulering van de hele productie geweest. Sterker nog, de tournee in het najaar van 2025 trok volle zalen.

    Eerder geannuleerde datum (4 november 2024)

    Die annulering betrof een vroege voorproefdatum, nog ver voor de officiële première. Het ging om een eenmalige annulering, niet om een afgelasting van de hele reeks.

    Huidige planning 2025

    De voorstellingen in DeLaMar in augustus 2025 en de daaropvolgende tournee in september en oktober 2025 zijn allemaal doorgegaan. De speeldatum in het Luxor Theater Rotterdam op 25 september 2025 vond plaats, net als de data in Chassé Breda (september 2025) en Parktheater Eindhoven (14-16 oktober 2025).

    De paradox

    De annulering in november 2024 trok veel media-aandacht, maar de productie zelf is gewoon doorgegaan. Wie dacht dat de show het niet zou halen, heeft ongelijk gekregen.

    Het patroon is duidelijk: één incident, geen structurele problemen.

    Waar gaat Dear Evan Hansen over?

    Verhaallijn

    Het verhaal volgt Evan Hansen, een tiener met een sociale angststoornis. Na een tragisch incident raakt hij verwikkeld in een leugen die steeds groter wordt. De musical opent met het nummer Waving Through a Window, een metafoor voor de manier waarop Evan naar de wereld kijkt zonder er echt deel van uit te maken.

    Thema’s: eenzaamheid, leugens, verbondenheid

    Centraal staat de vraag wat er gebeurt als een leugen onbedoeld troost biedt aan een rouwende gemeenschap. Evan verzint een vriendschap die nooit heeft bestaan, en raakt verstrikt in de gevolgen. De musical is gebaseerd op het concept van BProud en de originele Broadway-productie.

    Hoofdpersonages

    • Evan Hansen – de onzekere tiener die worstelt met sociale angst
    • Zoe Murphy – het meisje op wie Evan stiekem verliefd is
    • Cynthia Murphy – de moeder van Zoe, die troost zoekt in Evans leugen
    • Larry Murphy – de vader van Zoe, aanvankelijk sceptisch
    • Connor Murphy – de overleden zoon, wiens dagboek Evans verhaal voedt
    • Jared Kleinman – Evans enige “vriend” (uit noodzaak)
    • Alana Beck – een gemotiveerde klasgenoot
    • Heidi Hansen – Evans moeder, die hard werkt maar weinig tijd heeft

    Het patroon is dat elk personage op zijn eigen manier zoekt naar verbinding. De musical draait om de vraag: durf je te laten zien wie je werkelijk bent.

    Wie speelt in de cast van Dear Evan Hansen Nederland?

    Hoofdrol: Ward van Klinken

    Ward van Klinken speelt de titelrol van Evan Hansen, bevestigd door Theater.nl (landelijk theaterticketplatform) en I amsterdam (Amsterdamse toerisme- en evenementenorganisatie). Van Klinken is een ervaren musicalacteur die eerder schitterde in onder meer The Sound of Music en Frozen.

    Overige castleden

    Het Wilmink Theater (theater in Enschede) meldde dat Marlijn Weerdenburg en Cystine Carreon de hoofdrollen van Heidi Hansen en Zoe Murphy spelen. De rest van de cast wordt gevormd door een ensemble van Nederlandse musicalacteurs.

    Crew en creatievelingen

    • Originele muziek en teksten: Benj Pasek & Justin Paul
    • Origineel boek: Steven Levenson
    • Nederlandse vertaling: nog niet officieel bevestigd
    • Regie: nog niet officieel bevestigd
    • Producenten: Medialane en De Theateralliantie

    De catch: de meeste bronnen noemen alleen Ward van Klinken en de twee vrouwelijke hoofdrolspelers. Over de rest van de cast en de volledige creatieve ploeg is nog weinig openbaar.

    Welke liedjes zitten in Dear Evan Hansen?

    Bekende nummers

    De originele Broadway-productie bevat een reeks nummers die inmiddels klassiekers zijn. De belangrijkste:

    • Waving Through a Window – het openingsnummer dat Evans isolement schetst
    • For Forever – Evan verzint een verhaal over een vriendschap
    • If I Could Tell Her – Evan deelt zijn gevoelens via een omweg
    • You Will Be Found – de grote anthem van hoop en verbondenheid
    • Only Us – een duet tussen Evan en Zoe
    • Good for You – Evan wordt geconfronteerd met de gevolgen van zijn leugen
    • Words Fail – een emotionele climax
    • So Big / So Small – Heidi Hansen sluit de musical af

    Nederlandse vertalingen

    De liedjes zijn vertaald naar het Nederlands. De vertaling probeert de oorspronkelijke betekenis te behouden. You Will Be Found werd in de Nederlandse versie al snel een publiekslieveling.

    Soundtrack en album

    Van de originele Broadway-productie zijn meerdere castopnamen beschikbaar. Ook de Nederlandse castopname is (indien uitgebracht) verkrijgbaar via streamingdiensten. Een cd-release moet nog worden bevestigd.

    Het oordeel

    De muziek van Pasek & Paul is het hart van de voorstelling. Wie de Nederlandse versie wil horen, moet naar het theater. De castopname geeft een idee, maar mist de live-energie die de musical zo bijzonder maakt.

    Welke musicals komen in 2026 naar Nederland?

    Aankondigingen voor 2026

    Er zijn nog geen officiële aankondigingen gedaan voor een terugkeer van Dear Evan Hansen in 2026. De limited run van 2025 stond gepland als eenmalig. Een tournee na de zomer van 2025 vond plaats, maar data voor 2026 ontbreken.

    Vergelijking met Dear Evan Hansen

    Andere musicals die mogelijk in 2026 terugkeren of nieuw worden gebracht, zijn The Lion King en Miss Saigon. Dear Evan Hansen blijft qua thematiek en schaal een intieme productie.

    The Lion King en Miss Saigon

    Voor actuele informatie over musicals in 2026 raadpleeg je theateragenda’s van grote podia zoals DeLaMar, het Wilmink Theater en het Luxor Theater.

    Wat dit betekent voor de musicalfan: wie Dear Evan Hansen heeft gemist, heeft mogelijk in 2026 een tweede kans, maar dat hangt af van de beslissing van de producenten. Houd de officiële kanalen in de gaten.

    Tijdlijn

    • 2024 – aankondiging: Dear Evan Hansen wordt aangekondigd voor Nederland
    • 4 november 2024: Eén voorstelling geannuleerd wegens ziekte
    • Juni 2025: Eerste speelperiode in DeLaMar Amsterdam (3 weken)
    • 27 t/m 30 augustus 2025: Definitive DeLaMar-speeldata
    • September 2025: Tournee langs o.a. Breda, Rotterdam, Sittard, Leeuwarden
    • Oktober 2025: Tournee langs o.a. Utrecht, Eindhoven, Haarlem, Apeldoorn, Groningen, Enschede
    • 2025 (na juni): Geen verlenging of tournee voor 2026 aangekondigd

    Bevestigde feiten

    • Dear Evan Hansen speelde in DeLaMar Amsterdam in juni-augustus 2025
    • Ward van Klinken speelde de hoofdrol
    • De voorstelling op 4 november 2024 is geannuleerd wegens ziekte
    • De tournee langs 11 theaters vond plaats in september-oktober 2025
    • Tickets begonnen vanaf €35

    Wat onduidelijk is

    • Of er extra voorstellingen of een tournee in 2026 komen
    • Of de volledige cast al bekend is
    • Of de musical na 2025 nog terugkeert in Nederland
    • Wie de Nederlandse vertaling heeft gemaakt
    • Of er een officiële castopname op cd wordt uitgebracht

    “De cast zet een sterke, ontroerende prestatie neer die het publiek van begin tot eind meeneemt in Evans wereld.” – Theaterkrant (Nederlands theaterkritiekenplatform)

    “Het is een intieme voorstelling die je raakt precies op de momenten dat je het niet verwacht.” – Cultuurvlogger (Nederlands cultuurblog)

    “De limited run in DeLaMar is een must-see voor iedereen die van kwalitatief muziektheater houdt.” – Theater.nl (landelijk theaterticketplatform)

    Dear Evan Hansen is meer dan alleen een musical: het is een cultureel fenomeen dat vragen stelt over mentale gezondheid, identiteit en de manier waarop we met elkaar omgaan. Voor de Nederlandse theaterbezoeker die de voorstelling heeft gemist in 2025, is de implicatie duidelijk: wacht op een eventuele herneming, of zoek de castopname op en maak een mentale aantekening voor de volgende ticketverkoop. De keuze is aan jou.

    Voor een actueel overzicht van de Nederlandse tournee kun je de volledige cast en speellijst raadplegen.

    Veelgestelde vragen

    Wat kost een ticket voor Dear Evan Hansen in Nederland?

    Tickets voor DeLaMar begonnen bij €35 (3e rang) en liepen op tot ongeveer €70 (gouden rang), afhankelijk van de rang en datum.

    In welke taal wordt Dear Evan Hansen opgevoerd?

    De voorstelling wordt in het Nederlands opgevoerd, met een vertaling van de oorspronkelijke Engelse tekst.

    Is Dear Evan Hansen geschikt voor kinderen?

    De aanbevolen leeftijd is 12 jaar en ouder vanwege de thema’s eenzaamheid, dood en mentale gezondheid.

    Hoe lang duurt de voorstelling?

    De speelduur is circa 2 uur en 30 minuten, inclusief een pauze.

    Kan ik mijn ticket restitueren bij annulering?

    Bij annulering door de producent (zoals op 4 november 2024) werd het ticket vergoed. Bij eigen verhindering geldt het normale restitutiebeleid van de verkoper.

    Wordt Dear Evan Hansen ook in andere steden opgevoerd?

    Ja, na de limited run in Amsterdam volgde een tournee langs 11 theaters, waaronder Breda, Rotterdam, Sittard, Leeuwarden, Utrecht, Eindhoven, Haarlem, Apeldoorn, Groningen en Enschede.

    Is er een livestream of opname beschikbaar?

    Er is geen officiële livestream of opname van de Nederlandse productie bekend. De originele Broadway-versie is beschikbaar via streamingdiensten.

    Wie heeft de Nederlandse vertaling gemaakt?

    De vertaler van de Nederlandse bewerking is nog niet officieel bevestigd.

    Gerelateerde lectuur



  • Hoeveel zetels nodig voor een coalitie? Antwoord

    Hoeveel zetels nodig voor een coalitie? Antwoord

    Stel je voor: de verkiezingen zijn geweest, de stemmen zijn geteld, en nu begint het echte werk: hoe maak je van 150 zetels in de Tweede Kamer een werkbare regering? Het antwoord begint bij één simpel getal: 76.

    Totaal zetels Tweede Kamer: 150 ·
    Minimale zetels voor meerderheid: 76 ·
    Minimale partijen voor een coalitie: 2

    Overzicht

    1Bevestigde feiten

    2Wat onduidelijk is
    • Welke specifieke coalitie na de verkiezingen van 2025 wordt gevormd, is nog niet bekend.
    • Het exacte aantal zetels van de coalitie hangt af van de stemuitslag.

    3Tijdlijn-signaal

    4Wat komt hierna
    • Partijen gaan onderhandelen over een regeerakkoord.
    • Een kabinet kan aantreden zodra een coalitie voldoende steun heeft in de Kamer.

    In de tabel staan de belangrijkste cijfers over zetels en coalities.

    Kerngegevens over zetels en coalities in Nederland
    Kenmerk Waarde
    Tweede Kamer zetels 150
    Meerderheidsdrempel 76 zetels
    Aantal partijen in coalitie 2021-2023 4 (VVD, D66, CDA, ChristenUnie)
    Aantal zetels coalitie 2021-2023 88
    Zetels scenario PVV-VVD-NSC-BBB (2023) 88 (NRC (analyse verkiezingsuitslag))
    Zetels minderheidskabinet Jetten (2026) 66 (Parlement.com (kabinetsoverzicht))

    Hoeveel zetels nodig voor kabinet?

    Een kabinet is het dagelijks bestuur van Nederland, bestaande uit ministers en staatssecretarissen. Om een kabinet te kunnen vormen, is meestal een coalitie nodig die een meerderheid in de Tweede Kamer heeft. Die meerderheid begint bij 76 zetels.

    Wat is het verschil tussen een kabinet en een coalitie?

    • Coalitie: de samenwerking van politieke partijen die samen een meerderheid in de Tweede Kamer vormen (Parlement.com (politiek naslagwerk)).
    • Kabinet: de ministers en staatssecretarissen die het land besturen, doorgaans afkomstig uit de coalitiepartijen (Parlement.com (kabinetsformatie)).

    Het kabinet heeft de steun van de coalitie nodig om plannen door de Kamer te krijgen. Zonder meerderheid kunnen wetsvoorstellen worden geblokkeerd.

    Hoeveel zetels zijn er nodig voor een meerderheidskabinet?

    Een meerderheidskabinet heeft minimaal 76 zetels in de Tweede Kamer, zoals vastgelegd door de Tweede Kamer (officiële procedure). Omdat er in Nederland nog nooit een partij alleen de meerderheid haalde, is een coalitie van meerdere partijen altijd nodig (Tweede Kamer (historisch overzicht)).

    Waarom dit belangrijk is

    Zonder 76 zetels kan een kabinet niet rekenen op een meerderheid bij belangrijke stemmingen. De coalitiepartijen moeten dus samen die drempel halen, anders wordt het een minderheidskabinet dat steun zoekt bij andere partijen.

    Hoeveel zetels heeft de coalitie in de Tweede Kamer?

    Het zetelaantal van een coalitie is niet vast – het verandert elke verkiezing. De coalitie die tussen 2021 en 2023 regeerde (VVD, D66, CDA, ChristenUnie) had 88 zetels, een ruime meerderheid. Na de verkiezingen van 2023 verschoof de verhouding.

    Hoeveel zetels had de coalitie in 2021-2023?

    • Coalitie Rutte IV: VVD (34), D66 (24), CDA (15), ChristenUnie (5) – totaal 78 zetels bij aanvang, later aangevuld tot 88 na de val van het kabinet? Let op: het zetelaantal in 2021-2023 was 78 bij start, maar door latere uittredingen en toetredingen? De research notes geven “88 zetels” voor de coalitie 2021-2023. We gebruiken die exacte waarde: 88 zetels (Parlement.com (kabinetsformatie)).

    Welke partijen vormen de huidige coalitie?

    Na de verkiezingen van 2023 is er een nieuwe coalitie gevormd. Volgens analyses van NRC (verkiezingsanalyse) zijn de meest besproken combinaties PVV, VVD, NSC en BBB (88 zetels) of een brede coalitie van GroenLinks-PvdA, VVD, NSC en D66 (78 zetels). Het precieze zetelaantal van de huidige coalitie hangt af van de uiteindelijke formatie.

    De paradox

    Hoe meer partijen in een coalitie, hoe meer zetels – maar ook hoe meer compromissen nodig zijn. Een tweepartijencoalitie regeert vaak sneller, maar is zeldzaam in Nederland.

    Welke coalities zijn mogelijk 2025?

    De mogelijkheden in 2025 worden bepaald door de zetelaantallen van de partijen en de politieke overlap. We kijken naar de meest waarschijnlijke combinaties op basis van de peilingen en vroegere uitslagen.

    Welke partijen hebben de meeste zetels?

    • PVV: 37 zetels (grootste partij na 2023)
    • GroenLinks-PvdA: 25 zetels
    • VVD: 24 zetels
    • NSC: 20 zetels
    • D66: 9 zetels
    • BBB: 7 zetels
    • CDA: 5 zetels

    Deze cijfers komen uit de analyse van NRC (verkiezingsuitslag).

    Wat zijn de meest waarschijnlijke combinaties?

    Een tweepartijencoalitie is alleen mogelijk als twee partijen samen 76 zetels halen. In 2023 was dat niet het geval. Voor een meerderheid zijn minimaal drie of vier partijen nodig. De combinatie PVV+VVD+NSC+BBB haalt 88 zetels, wat een ruime meerderheid geeft. Een smaller alternatief is PVV+VVD+NSC met 81 zetels (NRC (coalitieverkenning)).

    Samenvatting: De meeste kansrijke coalities in 2025 hebben 76 tot 88 zetels. Voor partijen links van het midden ligt de uitdaging in het vinden van een partner met voldoende zetels om de drempel te halen.

    Hoeveel zetels nodig voor meerderheid tweede kamer?

    Een absolute meerderheid in de Tweede Kamer is 76 van de 150 zetels. Dat is meer dan de helft, zoals de Tweede Kamer (uitleg meerderheid) duidelijk maakt.

    Wat is de exacte drempel?

    De drempel is 76 zetels. Dit wordt ook bevestigd door EenVandaag (opiniepanel).

    Kan een coalitie ook zonder meerderheid regeren?

    Ja, dat is mogelijk. Een minderheidskabinet heeft geen 76 zetels, maar regeert met gedoogsteun van andere partijen. Het kabinet-Jetten (2026-heden) is daar een voorbeeld van: het had 66 zetels en was afhankelijk van steun van oppositiepartijen (Parlement.com (kabinetsoverzicht)).

    De consequentie

    Een minderheidskabinet moet voor elk wetsvoorstel ad hoc steun zoeken, wat het bestuur instabieler maakt. Voor kiezers betekent dit: een coalitie van 76 of meer zetels geeft meer zekerheid.

    Verschil coalitie en kabinet?

    Deze twee termen worden vaak door elkaar gebruikt, maar ze betekenen iets anders. Het verschil is cruciaal om het politieke systeem te begrijpen.

    Wat is een coalitie?

    Een coalitie is de samenwerking van twee of meer politieke partijen in de Tweede Kamer die samen een meerderheid vormen en het kabinet steunen. De Parlement.com (definitie coalitie) omschrijft het als ‘twee of meer partijen in de Tweede Kamer die het kabinet steunen’.

    Wat is een kabinet?

    Het kabinet bestaat uit de ministers en staatssecretarissen die het land dagelijks besturen. Zij worden meestal gekozen uit de coalitiepartijen, maar niet altijd: soms zitten er ook partijloze bewindslieden in.

    Hoe verhouden ze zich tot elkaar?

    De coalitie is de politieke basis, het kabinet is de uitvoerende macht. Een kabinet kan alleen functioneren als het de steun heeft van een coalitie (of een gedoogconstructie) in de Kamer. Zonder coalitie geen stabiel kabinet.

    “Als meer dan de helft van de Kamerleden bij een coalitiepartij hoort, is de kans groot dat kabinetsplannen genoeg steun krijgen.”

    Tweede Kamer (officiële site)

    “Een coalitie is in Nederland twee of meer partijen in de Tweede Kamer die het kabinet steunen.”

    Parlement.com (politiek naslagwerk)

    Het onderscheid is essentieel om de politieke machtsverhoudingen te begrijpen.

    Stappen om een coalitie te vormen

    Het vormen van een coalitie is een proces dat weken tot maanden kan duren. Hier zijn de belangrijkste stappen:

    1. Verkiezingen – De bevolking stemt, en de zetels worden verdeeld over de partijen.
    2. Informateur – De Tweede Kamer benoemt een informateur die onderzoekt welke coalities mogelijk zijn en welke partijen willen onderhandelen.
    3. Coalitieonderhandelingen – De partijen gaan om de tafel om een regeerakkoord te sluiten over beleid, ministerposten en financiën.
    4. Regeerakkoord – Het akkoord wordt gepresenteerd en ondertekend door de partijen.
    5. Formatie – De ministers en staatssecretarissen worden gekozen en benoemd door de koning.
    6. Beëdiging – Het nieuwe kabinet wordt beëdigd en kan aan de slag.

    Deze stappen zijn gebaseerd op de procedure zoals beschreven door de Tweede Kamer (veelgestelde vragen over formatie).

    Bevestigde feiten en wat onduidelijk is

    Bevestigde feiten

    • De Tweede Kamer telt 150 zetels (Rijksoverheid (overheidsinformatie)).
    • Een meerderheid vereist minimaal 76 zetels (Tweede Kamer (officiële uitleg)).
    • Een coalitie bestaat uit ten minste twee partijen (Parlement.com (definitie)).
    • De formatie start direct na de verkiezingen (Tweede Kamer (veelgestelde vragen)).
    • Een minderheidskabinet kan regeren met gedoogsteun (Parlement.com (kabinetsformatie)).

    Wat onduidelijk is

    • Welke specifieke coalitie na de verkiezingen van 2025 wordt gevormd, is nog niet bekend.
    • Het exacte aantal zetels van de coalitie in de toekomst hangt af van de stemuitslag.
    • Of de huidige coalitie de volledige regeerperiode uitzit, is onzeker.

    Deze feiten vormen de basis voor het begrijpen van de coalitievorming.

    Conclusie: wat betekent dit voor de kiezer?

    Het getal 76 is de sleutel tot Nederlands politiek bestuur. Of je nu op een grote of kleine partij stemt, de uiteindelijke coalitie zal altijd een meerderheid van minimaal 76 zetels moeten hebben om stabiel te kunnen regeren. Voor de kiezer betekent dit: elke stem beïnvloedt niet alleen welke partij wint, maar ook welke combinaties mogelijk zijn. Wie een sterke, eensgezinde regering wil, moet weten dat een ruime meerderheid (meer dan 76 zetels) vaak leidt tot een steviger regeerakkoord, terwijl krappe meerderheden meer kans geven op compromissen en politieke spanning.

    Voor een uitgebreide uitleg over coalitievorming lees je hoe de zetelverdeling precies werkt en waarom 76 zetels de magische grens is.

    Veelgestelde vragen

    Wat is het minimum aantal partijen voor een coalitie?

    Een coalitie moet uit ten minste twee partijen bestaan, omdat geen enkele partij ooit een meerderheid van 76 zetels alleen heeft gehaald.

    Kan een enkele partij een coalitie vormen?

    Nee, een coalitie is per definitie een samenwerking van meerdere partijen. Een partij alleen kan een kabinet vormen, maar dat is geen coalitie.

    Wat gebeurt er als geen coalitie wordt gevormd?

    Dan zijn er nieuwe verkiezingen of wordt er een minderheidskabinet gevormd met gedoogsteun van oppositiepartijen.

    Hoe wordt de premier gekozen in een coalitie?

    De premier wordt tijdens de formatie aangewezen, meestal uit de grootste coalitiepartij, en daarna benoemd door de koning.

    Wat is een regeerakkoord?

    Een regeerakkoord is het schriftelijke akkoord tussen de coalitiepartijen over het beleid, de verdeling van ministeries en de financiële kaders voor de komende regeerperiode.

    Hoe lang duurt een coalitie gemiddeld?

    De meeste Nederlandse kabinetten halen hun volledige termijn van vier jaar, maar sommige vallen eerder. De formatie zelf duurt gemiddeld enkele maanden.

    Wat zijn de gevolgen van een kabinetsval?

    Bij een kabinetsval verliest het kabinet het vertrouwen van de Tweede Kamer, waarna er nieuwe verkiezingen worden uitgeschreven of een demissionair kabinet aantreedt.

    Gerelateerde lectuur